W pierwszym dniu wiosny odwiedziliśmy Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach, jedyną szkołę średnią w kraju, która uczy języka kaszubskiego. Dyrektor Henryk Krzoska zapewniał gimnazjalistów, że liceum znakomicie przygotowuje do studiów. - Kaszubskie znaczy dobre - zapewniał.
Tłumnie i wesoło
Tego dnia atrakcji nie brakowało. Były wystawy uczniowskich prac i prezentacje ich osiągnięć, występ zespołu muzycznego "Kompanijo Wadzeboków" i "Konflikt", pokaz tańca, konkursy i loteria. Było tłumnie i wesoło, zwłaszcza że pierwszy dzień wiosny wszystkich nastroił radośnie.
Przyjąć jak najwięcej
Szkoła zamierza przyjąć trzy klasy po trzydziestu uczniów. Będzie profil humanistyczny, matematyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny, wszystkie z rozszerzonym nauczaniem języków obcych. W ofercie są wycieczki i biwaki klasowe, sympozja i konkursy, udział w kołach zainteresowań. W KLO mają nadzieję, że otwarte drzwi zachęciły gimnazjalistów do dalszej edukacji. Taką samą nadzieję mają w II LO w Chojnicach i w Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi, gdzie też były "drzwi otwarte". Ich ofertę przedstawiamy poniżej.
raster
II LO w Chojnicach
Przyjmie uczniów do pięciu klas, dwóch o profilu humanistycznym, jednej ekologicznej, jednej matematyczno-fizyczno-informatycznej i matematyczno-geograficzno-informatycznej.
raster
Zespół Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi
W ubiegłym roku było tu czternaście oddziałów, łącznie z zamiejscowym w Kamienicy. Nadal można tu zdobyć zawód leśnika, ale oprócz tego - ekonomisty, pracownika administracji, informatyka. W tym roku szkoła planuje zwiększenie naboru, dwa nowe profile to socjalny i architektury krajobrazu.
Przynęta dla ucznia
Maria Eichler

Uczniowskie prace oglądają Karolina Adamczyk z Brus, Marzena Młyńska z Brus, Danka Stoltman z Zalesia i Martyna Kurs z Małego Gliśna.
Szkoły ponadgimnazjalne wszelkimi sposobami zachęcają uczniów, by zechcieli wybrać właśnie tę. Otwierają drzwi i pokazują to, co najlepsze.