https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Języka Polskiego analizowała treść pasków TVP. Wyniki są pasjonujące - mówi prof. T. Zgółka

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Prezydium Rady Języka Polskiego
Profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Prezydium Rady Języka Polskiego Waldemar Wylegalski
Rada Języka Polskiego przeanalizowała ponad 300 „pasków” pokazanych w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP. - Takie raporty mamy obowiązek przedstawiać Senatowi Rzeczpospolitej jako opracowania, ongiś nazywane nawet dostojnie orędziami, co dwa lata. Obecne badania dotyczą zatem lat 2017–2018 - mówi profesor Tadeusz Zgółka, językoznawca z poznańskiego UAM-u, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. - Wyniki są pasjonujące!

Trzyosobowy zespół badaczy języka polityki (w składzie Katarzyna Kłosińska, Rafał Zimny i Przemysław Żukiewicz) zajął się tzw. paskami, które pojawiają się w programach informacyjnych. Paski poddane oglądowi pochodzą z głównego wydania Wiadomości emitowanych o 19.30 w TVP 1.

- Wyniki są pasjonujące i tylko częściowo zgodne z potocznymi opiniami na temat pasków - wyjaśnia prof. Tadeusz Zgółka.

Naukowcy ocenili m.in., że tylko 30 procent informacji pojawiających się na paskach nie zawiera elementów językowych zależnych od autora. A to oznacza to, że pozostała część zapowiedzi materiałów była skonstruowana tak, by wpływała na opinię odbiorcy komunikatu, a nie powstała z myślą o dostarczeniu odbiorcy obiektywnego powiadomienia o danym zdarzeniu.

Ponadto profesorowie uznali, że komunikaty spełniają trzy główne funkcje: perswazyjną - taka, która wpływa na odbiorcę, magiczną - taka, która kreuje rzeczywistość i ekspresywną - taka, która wyraża emocje i oceny.

Wcześniej Rada Języka Polskiego oceniała między innymi język stron internetowych placówek podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych, obecność języka polskiego w publicznych szkołach wyższych, język dokumentów krążących w obiegu konsumenckim (ulotek dołączanych do leków i kosmetyków, instrukcji, umów telekomunikacyjnych) itp.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
M.
A może coś o materiałach, gdzie teksty o faszystowskich mordercach z II Wojny Światowej były ilustrowane zdjęciami Kaczyńskich?
G
Gość
a teraz o paskach TVNazi i polsatu żeby było sprawiedliwie ....
A
Anusia
A Swistaki dalej zawijaja subiektywne informacje w te paski...
z
z Niemodlina
Adaśko z Niemodlina - lemingu zakompleksiony, nie informowały bo wtedy nikt nie robił takich politycznych pasków, no ale ty jesteś zbyt " nie mądry" żeby o tym wiedzieć. PS pisałem ci już że twoi bliscy szydzą z ciebie jako z pisowca ?
A
Antoni Adam
Dlaczego lewicowe media z niemieckim kapitałem nie informowały o "paskach" w czasach tow. Kraśki w TVPlatforma :)
G
Gość
bo paski są na poziomie widza tej szmiry
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska