Rada Miasta Włocławek wprowadziła przepisy porządkowe w autobusach MPK

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Rada Miasta Włocławek ustaliła przepisy porządkowe, które obowiązywać będą w autobusach MPK Wojciech Alabrudziński
Na ostatniej sesji Rada Miasta Włocławek wprowadziła przepisy porządkowe, które obowiązywać będą w autobusach komunikacji miejskiej. Ustalono między innymi zasady dotyczące przewozu osób, bagażu i zwierząt. Uregulowano również kwestie związane z pierwszeństwem pasażerów niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

Zasady przewożenia osób i bagażu w miejskich autobusach we Włocławku

Podczas ostatniej sesji (30 marca), Rada Miasta Włocławek przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia przepisów porządkowych obowiązujących w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Miasto Włocławek. Za wprowadzeniem uchwały głosowało 22 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu; a trójka radnych była nieobecna podczas głosowania.

Radni ustalili między innymi reguły dotyczące przewozu osób i bagażu oraz porządku i bezpieczeństwa publicznego pasażerów korzystających z autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Włocławku.

- W niniejszej uchwale uregulowano kwestie prawa pierwszeństwa osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób podróżujących z wózkami dziecięcymi przed pozostałymi pasażerami. Uwzględniając kwestie bezpieczeństwa wprowadzono zakaz przewożenia rowerów oraz innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego napędzanych za pomocą silnika elektrycznego

– czytamy w uzasadnieniu do wspomnianej uchwały.

Czego nie można przewozić w autobusach MPK we Włocławku?

Przypomnijmy, że w pojazdach komunikacji miejskiej we Włocławku nie można przewozić rowerów (za wyjątkiem rowerków dziecięcych). Jak czytamy w przyjętej uchwale, wprowadzono również zakaz przewożenia rowerów elektrycznych oraz „innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego, napędzanych za pomocą silnika elektrycznego (za wyjątkiem wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym). Oprócz tego, w autobusach MPK zakazane jest przewożenie:

  • przedmiotów cuchnących,
  • łatwopalnych,
  • wybuchowych,
  • żrących,
  • trujących i radioaktywnych.

Pierwszeństwo w miejskich autobusach dla osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży

Uchwała uregulowała także kwestię pierwszeństwa dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim, kobiet w ciąży czy osób z dzieckiem na ręku, bądź podróżujących z wózkiem dziecięcym. Osoby te mają pierwszeństwo przy zajmowaniu w pojeździe wydzielonych i oznakowanych graficznie miejsc. - Pasażerowie zajmujący miejsca przeznaczone dla osób
uprawnionych winni zwolnic takie miejsce w razie zgłoszenia osoby, której przysługuje pierwszeństwo w ich zajmowaniu – czytamy w Uchwale Rady Miasta Włocławek.

W autobusach można przewozić dzieci w wózkach dziecięcych. Trzeba pamiętać, by wózek ustawić w wyznaczonym miejscu w taki sposób, żeby dziecko siedziało tyłem do kierunku jazdy. Wózek należy zabezpieczyć pasami mocującymi pojazdu, by nie mógł samodzielnie poruszać się w trakcie jazdy. W autobusach mogą podróżować także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich (także elektrycznych). Co istotne, waga wózka wraz z pasażerem nie może przekraczać 300 kilogramów, a wózek nie może mieć wymiarów większych niż przewidziane w podjętej Uchwale:

  • długość całkowita : 120 cm,
  • szerokość całkowita: 70 cm,
  • wysokość całkowita: 109 cm.

Wózek inwalidzki należy ustawić tyłem do kierunku jazdy.

- Wózek zostanie umieszczony w pojeździe na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, unieruchomiony za pomocą hamulca lub blokady i prawidłowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu

– czytamy w dalszej części Uchwały.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie