- W trybie pilnym musimy podjąć kroki w sprawie usuwania tynków w części prezbiterium. Mniemam, że to nastąpi jeszcze w tym roku - mówi Marek Rubnikowicz, Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Usuniemy źródło kurzu. Następnie będziemy chcieli przystąpić do prac związanych już z konserwacją. Pozostanie nam jeszcze kwestia prospektu organowego i kaplicy.
Społeczny Komitet Odnowy Kościoła, który działa przy gąsawskiej parafii, ma już na swoim koncie spore sukcesy. Za zebrane pieniądze sfinansował remont dachu, założenie instalacji elektrycznej i odprowadzenie wody. W tym roku planuje zamontować posadzkę i ogrzewanie.
Sentyment i troska
Przy pracach remontowych w 1997 roku odkryte zostały pierwsze malowidła. Generalny Konserwator Zabytków, którego zastępcą był wówczas Marek Rubnikowicz, przekazał wtedy pierwsze pieniądze. Obecny Wojewódzki Konserwator Zabytków był więc od rozpoczęcia pierwszych prac konserwatorskich blisko związany z gąsawskim kościołem.
- Darzę go sentymentem i troską wynikającą z racji wykonywanego zawodu, ale i z emocjonalnego przywiązania do tego, co jest tradycją. To wszystko co wymaga dofinansowania i może być dofinansowane, będzie zawsze przedmiotem dofinansowania. Kościół ten jest swego rodzaju wizytówką, świadectwem naszego stosunku do dziedzictwa kulturowego oraz świadectwem tego, jak my patrzymy na dorobek naszych przodków.
Zachować najcenniejsze
Architektura drewniana powoli zanika, zwłaszcza ta mieszkalna. Lepiej jest z kościołami drewnianymi, które ratowane są często przez parafian. - Każda cywilizacja ma to do siebie, że niszczy to, co jest wcześniejsze. Zadanie nasze polega więc na tym, by nie dopuścić do całkowitego zniknięcia i zachować te elementy, które są najcenniejsze. Bardzo istotne i ważne jest to, że społeczność lokalna Gąsawy jest zaangażowana finansowo i poprzez pracę w odnowę tego kościoła - dodaje Rubnikowicz.
Według konserwatora połączone siły parafian i pieniądzom pochodzącym z budżetu państwa da efekt w postaci takiej, że obiekt w możliwie szybkim czasie będzie odrestaurowany i odzyska dawną świetność.
Razem można więcej
Dariusz Nawrocki

Od lewej: Olga Grabowska-Romanowska, ks. Piotr Szczuryk z gąsawskiej parafii oraz Marek Rubnikowicz.
Wojewódzki Konserwator Zabytków, który przedwczoraj był w Gąsawie zapewnił, że w ciągu najbliższych paru lat zabytkowy drewniany kościół zostanie całkowicie odrestaurowany. Wszystko jednak zależeć będzie od środków budżetowych, jakimi będzie dysponował i od zaangażowania parafii.