Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy sztuczny tłok?

Iza Wodzińska
Zakończyła się rekrutacja na dzienne studia w UMK. - Rekordowe zainteresowanie europeistyką i historią to prawdopodobnie sztuczny tłok - uważa historyk dr Zbigniew Girzyński.

     Na dziennych pięcioletnich studiach magisterskich i trzyletnich dziennych studiach zawodowych toruński uniwersytet przygotował w tym roku łącznie 4 290 miejsc. Jak co roku, chętnych na bezpłatne studia było znacznie więcej - komisje rekrutacyjne musiały poradzić sobie z ponad 23 tys. podań. Tradycyjnie też wielu kandydatów złożyło podania na więcej niż jeden kierunek - tegoroczni rekordziści składali dokumenty nawet na siedem różnych kierunków studiów! Jak już podawaliśmy, rekord popularności padł na europeistyce na Wydziale Prawa i Administracji - 3 360 podań, 33,6 osób na jedno miejsce. Drugie miejsce zajęła historia (specjalność ogólnohistoryczna) - ponad 20 osób na jeden indeks.
     Celują w prawo, składają na historię
     
- I na europeistykę, i na historię obowiązywał w tym roku konkurs świadectw. Obecnie absolwenci liceów otrzymują kilka kopii świadectwa maturalnego i z reguły składają je w wielu miejscach - prócz tych, które ich interesują, również na kierunki tylko częściowo zbieżne z ich zainteresowaniami. Ci, którzy celują w stosunki międzynarodowe, socjologię czy prawo, na wszelki wypadek składają też dokumenty na historię czy europeistykę. Wysiłek niewielki, bo tylko składa się dokumenty, opłata rekrutacyjna to tylko 75 zł. Z reguły ci, którzy mają najlepsze świadectwa, najlepiej wypadają potem na egzaminach wstępnych - i nie korzystają z oferty podjęcia studiów np. na historii. Zaangażowani w rekrutację koledzy opowiadają, że takich sytuacji jest bardzo wiele, a zwolnione miejsca dostają się potem młodym ludziom, którzy odpadli i składają odwołania - komentuje dr Zbigniew Girzyński z Wydziału Nauk Historycznych.
     Teraz zaoczni
     
Po raz pierwszy w tym roku kandydaci na studia w UMK mogli przez internet sprawdzić, czy się na nie dostali. Po wprowadzeniu danych - imienia, nazwiska, numeru PESEL - do formularza dostępnego na stronie internetowej uczelni mogli uzyskać informację o liczbie uzyskanych punktów, a w innym miejscu, jaki jest próg punktowy przy przyjmowaniu na ich kierunek. Zanotowano łącznie ponad 71,5 tys. takich odwiedzin witryny, rekord dzienny (5 lipca) wyniósł 17,5 tys..
     Nadal trwa rekrutacja na dzienne magisterskie studia uzupełniające (dla kandydatów przygotowano prawie 600 indeksów) oraz na studia zaoczne (łącznie 12,5 tys. miejsc).
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska