Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Muzeum Solca. To konieczne, bo spadające elementy zagrażały odwiedzającym [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Remont elewacji Muzeum Solca im. Księcia Przemysła trwa od października
Remont elewacji Muzeum Solca im. Księcia Przemysła trwa od października Maja Stankiewicz
Jesienią Villę Anna przy ul. Toruńskiej, w której ma swoją siedzibę soleckie muzeum, otoczyły rusztowania. Remont elewacji budynku zakończyć się powinien na początku grudnia.

Ostatni remont zabytkowy budynek przy ul. Toruńskiej 8 przeszedł w 2005 r., czyli 16 lat temu. - Pamiętam to, bo w wydanym wówczas albumie z okazji 680-lecia Solca Kujawskiego Villa Anna jest w rusztowaniach – wspomina Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. Księcia Przemysła. Tej jesieni rusztowania znowu otoczyły obiekt.

Goście Muzeum Solca w niebezpieczeństwie

- Pojawiły się ubytki. W pewnym momencie okazało się, że elewacja stwarza zagrożenie nawet dla osób przychodzących do muzeum. Dlatego na początku roku musieliśmy usunąć elementy, które były luźne. Teraz trwają prace przy elewacji – informuje dyrektor placówki.

To Cię może również zainteresować

Pracownicy muzeum cieszą się, że pomimo częstych dziś problemów z wykonawcami udało się znaleźć firmę, która podjęła się zadania w cenie zaplanowanej w budżecie. To przedsiębiorca z Bydgoszczy dobrze znany w Solcu. Umowę podpisano 1 października. Od jesieni trwają prace.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie planem to do końca przyszłego tygodnia roboty powinny się zakończyć – powiedział nam we wtorek 23 listopada Rafał Kubiak.

Odnowią gdzie trzeba

Jaki jest zakres robót? - Tam gdzie jest to konieczne uzupełniona zostanie elewacja. Ściana północna i zachodnia budynku zostaną odmalowane. Kolorystyka się nie zmieni, będzie taka jak dotychczas – słyszymy w muzeum.

Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]

Villa Anna to jeden z piękniejszych budynków w Solcu Kujawskim. Tak było ponad sto lat temu i tak jest teraz. Zbudowano ją w 1911 r. na zlecenie Johanna Reinholza, miejscowego przedsiębiorcy. Wraz z żona Anną mieszkał on w willi do 1941 r., a następnie sprzedał innej niemieckiej rodzinie. Ta jednak opuściła willę uciekając przed Armią Czerwoną. W 1945 roku w budynku urządzono siedzibę NKWD. W piwnicach był areszt.

Potem budynek służył działaczom PZPR. W kolejnych latach na najniższej kondygnacji był ośrodek zdrowia i pogotowie. Na wyższych piętrach mieszkali lokatorzy. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła rezyduje tu od 2009 r.

Muzeum Solca zaprasza

Prace budowlane nie spowodowały zamknięcia placówki. Muzeum zaprasza w swoje progi wszystkich chętnych. Do niedzieli 28 listopada czynna jest wystawa czasowa poświęcona pochodzącemu spod Solca bł. Czesławowi Jóźwiakowi, który wraz ze 108 innymi męczennikami czasów II wojny światowe wyniesiony został na ołtarze przez Jana Pawła II. Wstęp jest wolny.

Zobacz zdjęcia z remontu elewacji Muzeum Solca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska