Grupa, której liderem jest Rypin, zajmuje się organizacją przetargów na dostawę energii elektrycznej dla budynków oraz do oświetlenia ulic.
Dzięki temu, że jest to zamówienie zbiorcze, samorządy uzyskują niższą cenę niż w przypadku indywidualnych umów z operatorem. Pomysł organizowania jednego przetargu dla kilkunastu podmiotów okazał się być trafionym i przynosi spodziewane oszczędności. Rypińska Grupa Zakupowa sukcesywnie się rozrasta. Obecnie ma już 11 członków - to miasto Rypin, Golub-Dobrzyń, powiat rypiński i golubsko-dobrzyński, Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, szpital w Mławie, gmina Wąpielsk, Skrwilno, Rypin, Rogowo oraz Brzuze.
Czytaj również: Po zdrowie coraz dłuższa kolejka. Na endoprotezę czeka się nawet pięć lat
Najkorzystniejsze oferty na dostawy energii w 2017 roku dla grupy złożyły spółki NOVUM (dla lokali i obiektów) i ENERGA (dla potrzeb oświetlenia drogowego).
- Nasze miasto już po raz szósty przewodniczy Grupie Zakupowej. Decyzja o wspólnym zakupie energii pozwoliła nam zoptymalizować koszty dostawy energii. Szacowane zużycie energii w okresie umowy dla wszystkich partnerów wynosi około 6510 MWh. Cena brutto uzyskana w przetargu za MWh jest niższa od ceny z poprzedniego postępowania na rok 2016. W stosunku do ceny, która obowiązywała w 2012 roku, czyli po przeprowadzeniu pierwszego wspólnego postępowania, cena energii jest niższa aż o około 29 proc. - informuje Urząd Miasta Rypin.
Na zmianie dystrybutora skorzystają nie tylko urzędy, ale także miejskie i gminne instytucje oraz obiekty, m. in.: hale widowiskowo-sportowe, szkoły boiska.