Ścieżka pieszo-rowerowa Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz oficjalnie otwarta! [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Ścieżka pieszo-rowerowa relacji Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz ma ponad 4,7 km długości. Koszt wybudowania to 9,3 mln zł.
Ścieżka pieszo-rowerowa relacji Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz ma ponad 4,7 km długości. Koszt wybudowania to 9,3 mln zł. Aleksandra Pasis
Udostępnij:
- Wreszcie będzie bezpiecznie przy tak ruchliwej drodze jaką jest Droga Krajowa nr 55 - podkreśla Andrzej Rodziewicz, wójt Gminy Grudziądz. Na tę ścieżkę czekali mieszkańcy Białego Boru, Małego Rudnika, Rudy, Pieniek Królewskich od blisko dwóch dekad! I wreszcie jest! Właśnie uroczyście została oddana do użytku i cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród rowerzystów, rolkarzy i jeżdżących na hulajnogach.

Andrzej Rodziewicz otwierając ścieżkę pieszo-rowerową przypomniał historię realizacji tej inwestycji... - W 2015 roku trafił w moje ręce dokument "Plan likwidacji miejsc niebezpiecznych" i tam właśnie było wskazanie na budowę ścieżki pieszo - rowerowej relacji Grudziądz - Mokre i Grudziądz - Klęczkowo. Od tego zaczęła się moja "przygoda" z tym przedsięwzięciem - opowiada wójt Rodziewicz.

Podkreślić też należy, że sprawę "wywołali" już poprzednicy wójta Rodziewicza, zarówno Jan Tesmer jak i Józef Rumocki. Obydwaj słali pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad aby zwrócono uwagę na ten problem. - W ślad za moimi poprzednikami, postanowiliśmy kontynuować tę sprawę. Jeździliśmy do GDDKiA przez lata, także do Ministerstwa Infrastruktury - wspomina Andrzej Rodziewicz. - Bardzo długo czekaliśmy na tę chwilę. Dzięki tej inwestycji staliśmy się bezpieczni jako mieszkańcy, użytkownicy DK 55.

Ścieżka pieszo-rowerowa relacji Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz ma ponad 4,7 km długości. Koszt wybudowania to 9,3 mln zł. Uroczystość oddania
Ścieżka pieszo-rowerowa relacji Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz ma ponad 4,7 km długości. Koszt wybudowania to 9,3 mln zł.
Uroczystość oddania do użytku ścieżki. Wzięli w niej udział m.in. minister Anna Gembicka, dyrektor GDDKiA oddział Bydgoszcz - Sebastian Borowiak oraz lokalni samorządowcy Aleksandra Pasis

Dodajmy, że pierwsze zachowane korespondencje pomiędzy urzędem Gminy Grudziądz a GDDKiA odnośnie ścieżki pieszo - rowerowej Biały Bór - Klęczkowo pochodzą z 1990 roku. Wójt Rodziewicz wspomniał także i podziękował za lobbowanie na rzecz powstania tego ciągu również sołtysowi Małego Rudnika, Ryszardowi Dąbrowskiemu, byłemu senatorowi Andrzejowi Mioduszewskiemu oraz obecnej minister rolnictwa i rozwoju wsi, Annie Gembickiej. Także "drzwi" do ministerstw, we wcześniejszych latach by zdobyć finansowanie tej inwestycji otwierał poseł KO Tomasz Szymański.

Oprócz traktu powstały także zjazdy, przejścia dla pieszych, kanały technologiczne oraz przebudowane zostało odwodnienia DK 55, instalacje teletechniczne, energetyczne. Zamontowane zostało oświetlenie drogowe. Wartość tej inwestycji to ponad 7 mln zł. Ciąg pieszo-rowerowy Biały Bór - Klęczkowo ma 4,7 km. długości.

Minister Anna Gembicka: - Bezpieczeństwo nie ma ceny

Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Pamiętam nasze pierwsze rozmowy z wójtem Rodziewiczem na temat tej ścieżki a także wiele rozmów z sołtysami, radnymi, mieszkańcami gdzie podkreślano jak ważna jest ta inwestycja, jak bardzo jest oczekiwana. Kwestia bezpieczeństwa jest priorytetem. Cieszę się że ścieżka mogła zostać zrealizowana z budżetu państwa. Zawsze podkreślam, że bezpieczeństwo nie ma ceny.

Sebastian Borowiak, dyrektor oddziału Bydgoszcz GDDKiA zauważa: - Dla Gminy Grudziądz w ciągu ostatnich dwóch lat dedykowaliśmy ponad 17 mln zł na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. Chyba tak szybko się to nie zdarzy ponownie... Chciałbym podkreślić, że oprócz oddanej obecnie ścieżki relacji Biały Bór - Klęczkowo realizujemy dwie inne inwestycje: budowa ścieżki pieszo - rowerowej Grudziądz - Mokre, która powinna zakończyć się we wrześniu oraz budowę chodnika w Dusocinie.

GDDKiA realizuje też w Gminie Grudziądz: budowę ścieżki Grudziądz - Mokre oraz chodnika w Dusocinie

Ciąg pieszo - rowerowy na odcinku Grudziądz - Mokre będzie miał 4,2 km. długości. Wartość tej inwestycji to 9,3 mln zł. Powstaną też m.in. obiekt mostowy przez rzekę Osę, zatoki autobusowe, system odwodnienia nawierzchni. Koniec robót planuje się na wrzesień.

Jeśli chodzi o chodnik w Dusocinie, to budowa obejmuje ponad 300 m. traktu dla pieszych przy DK 55 i powstanie po obu stronach jezdni a wraz z nim dwa przejścia dla pieszych, oświetlenie, kanał technologiczny i przepust. Wartość to 1,5 mln zł. Koniec prac planuje się na lipiec.

Ścieżka pieszo-rowerowa relacji Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudziądz ma ponad 4,7 km długości. Koszt wybudowania to 9,3 mln zł.

Ścieżka pieszo-rowerowa Biały Bór - Klęczkowo w Gminie Grudz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie