Sezon grzewczy 2021/2022 we Włocławku już się trwa. Gdzie już grzeją?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Sezon grzewczy 2021/2022 we Włocławku już się rozpoczął
Sezon grzewczy 2021/2022 we Włocławku już się rozpoczął pixabay.com
Udostępnij:
Sezony grzewcze stają się coraz dłuższe. Często spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe uruchamiają ogrzewanie już we wrześniu, bo mimo że dnie bywają ciepłe, to zdarzają się chłodne noce. Sprawdziliśmy jak wygląda sezon grzewczy we Włocławku – gdzie już grzeją. Zapytaliśmy też o stawki opłat za ogrzewanie. Są podwyżki.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło do większości wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni we Włocławku - na obszarze działalności MPEC usytuowane są zasoby siedmiu spółdzielni.

- Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe zwróciły się z wnioskami o uruchomienie dostaw ciepła na cele centralnego ogrzewania i wnioski te zostały zrealizowane. Także około 90 procent wspólnot mieszkaniowych uruchomiło ogrzewanie w swoich budynkach - informuje Fabian Nalikowski, kierownik działu ds. audytów wewnętrznych i kontroli realizacji inwestycji i prokurent Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku.

MPEC we Włocławku uruchomił już dostawy ciepła

Fabian Nalikowski dodaje też, że kilka włocławskich wspólnot mieszkaniowych złożyło wnioski o uruchomienie ogrzewania już 16 września 2021 roku, natomiast spółdzielnie mieszkaniowe i pozostałe wspólnoty wnioskowały o rozpoczęcie ogrzewania od 20 września. Uruchomienie dostawy ciepła w większości przypadków następuje w tym samym dniu, w którym wpłynie wniosek. W przypadku dużej liczby wniosków lub wniosku, który wpłynie po godz. 14, uruchomienie dostaw ciepła może nastąpić kolejnego dnia.

MPEC dostarcza ciepło także do części włocławskich firm.

- Jeśli chodzi o firmy, to w większości przypadków służby techniczne tych firm uruchamiają dostawę ciepła do swoich obiektów, ponieważ węzły cieplne są z reguły własnością tych firm. Węzły wyposażone są w automatykę pogodową i pobór ciepła jest regulowany automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej - dodaje Fabian Nalikowski.

Do kiedy trwać będzie sezon grzewczy 2021/2022 we Włocławku?

17 września 2021 roku sezon grzewczy rozpoczęła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zazamcze”. Zakończenie sezonu przewidują na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku, jednak spółdzielnia podkreśla, że zależy to od warunków pogodowych. Warto zaznaczyć, że poprzedni sezon grzewczy w SM „Zazamacze” był znacznie dłuższy- trwał ponad 8 miesięcy. Rozpoczął się 18 września 2020 roku, a zakończył dopiero 1 czerwca 2021 roku.

- Z analizy ostatnich kilku lat wynika, iż sezon grzewczy trwa ok. 7/8 miesięcy (średnio ok. 250 dni) - informuje Jacek Klonowski, członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zazamcze” we Włocławku.

We Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej sezon grzewczy trwa przez cały rok (od 1 lipca danego roku do 30 czerwca następnego roku).

- Natomiast włączenie centralnego ogrzewania w budynkach Spółdzielni nastąpiło 21 września 2021 roku, a jego wyłączenie może nastąpić na przełomie kwietnia/maja w zależności od panujących temperatur zewnętrznych na dworze. Sezon grzewczy 2020/2021 trwał 230 dni - informuje Włocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa w nadesłanym piśmie.

Wyższe opłaty za ogrzewanie w sezonie grzewczym 2021/2022 we Włocławku

W obu wspomnianych wyżej spółdzielniach wzrosły w tym roku opłaty za CO. W Spółdzielni Mieszkaniowej „Zazamcze” stawka wynosi 2,70 zł/m2 i jest wyższa od poprzedniej o 0,10 zł (o 3,8 proc.)

- W związku z istotnym wzrostem kosztów produkcji ciepła (rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny węgla i energii elektrycznej) konieczny będzie dalszy wzrost opłat z tego tytułu - dodaje Jacek Klonowski.

Od 1 lipca 2021 roku o 10 procent wzrosły stawki we Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wynoszą 3,51 zł/m2 w mieszkaniach z podzielnikami należącymi do WSM, a w mieszkaniach z podzielnikami należącymi do MPEC 3,83 zł/m2.

- Patrząc na ostatnie lata można zauważyć, że długość sezonów grzewczych jest różna co jest uwarunkowane od zewnętrznych temperatur powietrza - informuje WSM.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie