MOPR we Włocławku szuka kandydatów na rodziców zastępczych. Kto może się zgłosić?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku funkcjonuje 106 rodzin zastępczych (dane z września 2021 roku)
We Włocławku funkcjonuje 106 rodzin zastępczych (dane z września 2021 roku) pixabay.com
We Włocławku funkcjonuje ponad sto rodzin zastępczych, w lipcu zakończono szkolenie dla kolejnych kandydatów na rodziny zastępcze. To jednak wciąż za mało, dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku szuka kolejnych osób, które chcą stworzyć rodziny zastępcze. Zapisy na kolejne szkolenie już trwają. Sprawdziliśmy, kto może zostać rodziną zastępczą.

Zobacz wideo: Pfizer dla uczniów. Od września szczepienia w szkołach.

Tyle dzieci we Włocławku przebywa w rodzinach zastępczych

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z różnych powodów. Lidia Szczupakowska, koordynator Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku, zaznacza że najczęstszą z przyczyn są różnego rodzaju uzależnienia rodziców - od alkoholu, czy różnorakich środków psychoaktywnych, np. narkotyków. Powodem jest między innymi także niezaradność w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, zaniedbywanie dzieci czy przemoc w rodzinie.

Obecnie (dane z września 2021 roku) we Włocławku jest 106 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 140 dzieci. Wśród nich są 72 rodziny spokrewnione z dziećmi, 31 niezawodowych (niespokrewnionych) oraz 3 rodziny zastępcze zawodowe. Latem tego roku zakończono szkolenie dla kolejnych kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe. Od kwietnia do lipca przeszkolono 9 kandydatów, którzy – jak informuje Lidia Szczupakowska - zadeklarowali, że chcą przyjąć do siebie dzieci.

MOPR we Włocławku szuka kandydatów na rodziców zastępczych

Warto dodać, że nabór do kolejnej grupy szkoleniowej dla osób, które chcą stworzyć rodzinę zastępczą dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoim środowisku rodzinnym, jest już prowadzony. Na razie nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się szkolenie, musi zebrać się grupa chętnych, która nie może być mniejsza niż osiem osób.

- Wszystkie dzieci, które z różnych powodów umieszczane są poza swoim środowiskiem rodzinnym, zazwyczaj - jeśli nie ma miejsc w rodzinach zastępczych - trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych, a przepisy mówią nam o tym, że dzieci do 10. roku życia powinny być umieszczane w zastępczym środowisku rodzinnym. Właśnie dlatego tych rodzin tak intensywnie poszukujemy. Taka sytuacja jak we Włocławku jest w całej Polsce - wszystkim we wszystkich powiatach brakuje rodzin zastępczych – podkreśla Lidia Szczupakowska.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą utworzyć małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, po spełnieniu określonych warunków oraz ukończeniu szkolenia dla kandydatów na rodzinę zastępczą. Szczegóły dotyczące tego, kto może stworzyć rodzinę zastępczą, prezentujemy w poniższej galerii:

- Rodzinę zastępczą ustanawia Sąd Rejonowy. Proces kwalifikacji i opiniowania kandydatów prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Rodzina zastępcza ma charakter czasowy. Dziecko w rodzinie zastępczej może przebywać kilka miesięcy, kilka lat, a czasem pozostaje w niej do uzyskania pełnoletności. Wszystko zależy to od indywidualnej sytuacji każdego dziecka.
Przy podejmowaniu decyzji o ustanowieniu rodziny zastępczej należy mieć na uwadze specjalne potrzeby dziecka, którym rodzina będzie opiekować się w przyszłości. Dzieci przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej niejednokrotnie doświadczały zaniedbania i przemocy ze strony najbliższych. Zadaniem rodziny zastępczej jest przede wszystkim stworzenie dla dziecka stabilnego środowiska rodzinnego, zaspokojenie jego niezbędnych potrzeb oraz udzielenie wsparcia i pomocy – informuje włocławski MOPR na swojej stronie internetowej.

Osoby, które chcą stworzyć rodziny zastępcze niezawodowe muszą przejść specjalne szkolenie, które trwa 65 godzin, w tym 10 godzin praktyk w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w zawodowej rodzinie zastępczej. Obecnie trwa nabór na kolejny kurs dla kandydatów na rodziców zastępczych. Osoby z Włocławka zainteresowane rodzicielstwem zastępczym mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie - Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej przy ul. Ogniowej 8/10 (tel. 54 423 23 52, e- mail; [email protected])

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie