Wernisaż rozpoczął się od występu chóru męskiego "Moniuszko" pod dyrekcją Beaty Różańskiej. Żnińscy śpiewacy po raz pierwszy wykonali pieśń "Bracia Śniadeccy". Autorami utworu, który znaleziono w zbiorach żnińskiego muzeum są Danuta Wyrybkowska i Franciszek Ebel. Wystawę otworzył Andrzej Rosiak - burmistrz Żnina, do niedawna jeszcze dyrektor żnińskiego muzeum. W wygłoszonej prelekcji nakreślił sylwetki obu uczonych oraz rolę, jaką odegrali w nauce ówczesnej Europy. Mowa była także o historii rodu Śniadeckich oraz o współczesnych kontaktach żnińskich działaczy z Jaszunami na Litwie - miejscem pochówku Jana.
Na wystawie można obejrzeć sporo pamiątek i dokumentów związanych z życiem i działalnością uczonych. Niektóre z przedmiotów nie były jeszcze wystawiane. Eksponowane są także portrety braci wykonane przez Tadeusza Małachowskiego. Sporo jest także zdjęć z miejsc, w których mieszkali i działali wielcy żninianie. Obecna na wystawie dyrektor żnińskiego "ogólniaka" p. Małgorzata Kurto podziękowała organizatorom za przybliżenie tą wystawą sylwetek uczonych pochodzących ze Żnina. To przecież właśnie bracia Śniadeccy są patronami tej najstarszej żnińskiej szkoły średniej.
Śladami uczonych
Marek Bielski

Obecna na wystawie dyrektor I LO im. J.J. Śniadeckich p. Małgorzata Kurto podziękowała organizatorom za przybliżenie wystawą sylwetek uczonych pochodzących ze Żnina.
"Bracia Śniadeccy - Śladami Uczonych" to tytuł wystawy otwartej w miniony piątek w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.