Etykiety i zawieszki na słoikach z miodem oraz świece w wosku pszczelego w kształcie świeckiego zamku i torby - to owoc, rozpoczętej właśnie współpracy pszczelarzy z koła w Świeciu i Urzędu Miejskiego.
Najpiękniejszy widok na Świecie
- Uznaliśmy, że promocja Świecia i naszych terenów inwestycyjnych Vistula Park na słoikach z kociewskim miodem, to dobry pomysł, bo tego typu produkty trafiają w najodleglejsze punkty kraju, a także poza jego granice, np. na międzynarodowe targi - zauważa Justyna Brzoskowska, szefowa Wydziału Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej UM w Świeciu. - Jeśli nawet ktoś nie będzie zainteresowany Vistulą, dowie się, że jest w Polsce takie ładne miasto, jak Świecie.
Opis Świecia na słoiku z pewnością zachęca do przyjazdu w nasze strony. Jest autorstwa ks. W. Wojciechowskiego Został zaczerpnięty z książki kapłana pt. „Świecie Pomorskie niegdyś a dzisiaj”, wydanej w 1912 r.: „A cóż dopiero za piękny widok roztacza się przed nami Cała Dolina Wisły jak na dłoni.
Szerokie niziny, pola, łąki, kępy, wyspy, osady, wsie i Chełmno na horyzoncie. A wśród tego cudownego krajobrazu Wisła, królowa rzek naszych, płynąca poważnie i cicho jak łza sieroty ożywiona statkami, przykuwa oko do siebie. Pod nami Czarna Woda. Widok z Czarcich Gór niechybnie należy do najpiękniejszych w naszym kraju i śmiało może wytrzymać porównanie ze sławnym widokiem z Kopca Kościuszki w Krakowie.”
Urząd zafundował pszczelarzom kilka tysięcy etykiet, zawieszek i toreb z logo Vistuli. Klient, który kupi więcej miodu, dostanie świecę z wosku pszczelego, w kształcie zamku.
Radości ze współpracy z miastem nie ukrywa szef pszczelarzy w gminie Świecie Czesław Wejner.
Klientów zaprasza na Święto Miodu w ramach Festiwalu Smaku, który 22 i 23 sierpnia odbędzie się w Grucznie. Będzie w czym wybierać. - Tegoroczny sezon oceniamy jako udany - cieszy się mistrz pszczelarski. Zastrzega przy tym, że nie wszystkie odmiany miodu da się zebrać w powiecie świeckim. - Bo nie wszystkie kwiaty u nas kwitną - tłumaczy. - W 90 procentach produkujemy miody jasne: wielokwiatowe, rzepakowe, lipowe, nawłociowe, klonowe, akacjowe. Gryka występuje pod War-lubiem. W lasach jest trochę spadzi i wrzosu, dlatego czasem trafiają się w okolicy miody nektarowo-spadziowe.
Różne działanie lecznicze
Jaki wybrać? To kwestia smaku, bo różnią się od siebie. Chyba, że zależy nam na leczniczym działaniu poszczególnych odmian.
- Rzepakowy - na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe, stany zapalne dróg oddechowych.
- Akacjowy - zaburzenia przewodu pokarmowego, nerki i układ moczowy, przeziębienia.
- Lipowy - górne i dolne drogi oddechowe, serce i układ krążenia, układ nerwowy i stres.
- Gryczany - układ krążenia, miażdżyca, wątroba i działanie odtruwające, niedokrwistość z niedoboru żelaza.
- Wrzosowy - nerki i drogi moczowe, gruczoł krokowy, stany zapalne: jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit.
- Wielokwiatowy - stany alergiczne dróg oddechowych, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, serce i naczynia krwionośne.
- Spadziowy (iglasty) - dolne drogi oddechowe, przewód pokarmowy, zaparcia, biegunki, choroby serca i naczyń, nerwice.
- Spadziowy (liściasty) - nerki, drogi moczowe, wątroba, drogi żółciowe, przewód pokarmowy.
- Naktarowo-spadziowy - stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, serce i układ krążenia, zaburzenia trawienne.