Solino inwestuje w Przyjmie pod Mogilnem

  Solino inwestuje w Przyjmie pod Mogilnem

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Solino inwestuje w Przyjmie pod Mogilnem

  ©IKS Solino

  Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" planują rozbudowę zakładu w Przyjmie. Powstanie instalacja do eksploatacji nowych komór. Inwestują w kopalnię Mogilno I
  Solino inwestuje w Przyjmie pod Mogilnem

  ©IKS Solino

  Należąca do Grupy Orlen spółka od dawna informowała, że w ramach budowy "frontu solankowego", który ma zapewnić niezbędne, płynne funkcjonowanie podziemnych magazynów, zainwestuje w kopalnię Mogilno I. Inwestycja ma polegać na wykonaniu infrastruktury do eksploatacji nowych komór w pokładach solnych pod Mogilnem.

  Spółka posiada już pozwolenie na budowę infrastruktury dla większości nowych otworów, które zostały wywiercone by móc pozyskać większą ilość solanki.
  Już w lipcu 2014 roku firma uzyskała decyzję środowiskową, a w styczniu tego roku decyzję lokalizacyjną niezbędną do realizacji inwestycji. Wykonanie projektu budowlanego dla infrastruktury do ostatniego z otworów uruchomiło kolejny etap, czyli uzyskanie pozwolenia na budowę.

  Inwestycja jest szczególnie ważna, bo wyczerpują się zasoby solne w dotychczas eksploatowanych komorach, odwiercanych w latach 80. minionego wieku. Nowe otwory wydłużą eksploatację pokładów soli Mogilno I. Mają także zapewnić sprawne funkcjonowanie podziemnych magazynów węglowodorów.

  Inwestycja będzie polegała między innymi na wykonaniu rurociągów technologicznych wody solanki, oleju solarowego oraz odprowadzenie wód opadowych z powierzchni dróg. Zadanie obejmuje także budowę dróg dojazdowych z placami składowymi.

  Solino podpisano już umowę na wykonanie inwestycji z Mostostalem Płock. Wartość projektu to 20 mln zł. Umowa obejmuje kompleksowe wykonanie robót budowlanych wraz z dostawą wszelkich urządzeń i materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji. W listopadzie rozpoczną się prace budowlane, a ich zakończenie i oddanie do eksploatacji zaplanowane jest na grudzień 2016 roku. Jak przyznają przedstawiciele Orlenu inwestycja w Przyjmie to jedno z najważniejszch przedsięwzięć spółki w tym roku.

  Kopalnia w podmogileńskiej Przyjmie powstawała w latach 70. i 80. minionego wieku. To jedna z dwóch należących do IKS Solino kopalni. Eksploatacja odbywa się z powierzchni, metodą otworową. Pracujący tu górnicy nie muszą zatem zjeżdżać pod ziemię. W złoża solanki wprowadza się rury, następnie wtłaczana jest woda, co powoduje jej wypływanie. Pozyskiwana sól jest wykorzystywana w przemyśle chemicznym, między innymi w Janikosodzie. W wyeksploatowanych kawernach są magazyny gazu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej