Sołtysi wyjechali bogatsi o czeki na tysiące złotych

Monika Smól
Monika Smól
Nagrodzeni w konkursie sołtysi w piątkowe popołudnie przyjechali odebrać czeki do Starostwa Powiatowego w Chełmnie
Nagrodzeni w konkursie sołtysi w piątkowe popołudnie przyjechali odebrać czeki do Starostwa Powiatowego w Chełmnie Nadesłane
18 tys. złotych podzielono w ramach konkursu „Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa” w Starostwie Powiatowym w Chełmnie. Sołtysi dostali czeki.

W sumie nagrody pieniężne rozdysponowano między dziesięć sołectw. W gminie Lisewo czeki odebrali przedstawiciele czterech sołectw, w gminach Unisław i Kijewo Królewskie - dwóch, a w gminach: Stolno i Chełmno - po jednym.

Starogród z największą kwotą

Czek na najwyższą kwotę, 4 tys. złotych, odebrała Krystyna Iwań-ska, sołtys Starogrodu w gminie Chełmno. Na co? Zdecydowano, że na montaż iluminacji świetlnej kościoła pw. św. Barbary.

- Projekt zakłada wykonanie iluminacji zabytkowego kościoła - mówi Krystyna Iwańska. - To podkreśli unikatowość bryły świątyni z 1754 roku, a także promocję obiektu wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych.

Ocalić od zapomnienia - Watorowo na starych fotografiach - na ten projekt 1 tys. złotych dostało to sołectwo. Zaplanowano zebranie starych fotografii od mieszkańców, zeskanowa-nie i wybranie zdjęć, wykonanie tablicy pamiątkowej. Wszystkie zdjęcia zostaną opisane, tablica zamontowana w centrum miejscowości, by była dostępna dla wszystkich. Celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego wsi, przybliżenie młodym mieszkańcom minionych czasów.

W Dorposzu Szlacheckim też dostali 1 tys. złotych. Chcą zrealizować projekt o tym, czego bali się nasi przodkowie? Są to relacje najstarszych mieszkańców i ich etnologiczne wyjaśnienie - wykłady etnologiczno-edukacyjne.

W Gorzuchowie 2,3 tys. złotych przeznaczą na realizację projektu „Oświetleni - oświeceni”. Cel? Wyeksponowanie cennych obiektów związanych z bogatą historią sołectwa Gorzuchowo, gdzie mieszkał gen. Józef Haller. Kupione trzy lampy solarne oświetlać będą niektóre z obiektów.

Cztery przetargi i nadal nie ma wykonawców w gminie Kijewo Królewskie

W Lisewie (1,2 tys. złotych) podjęte będą działania na rzecz ochrony od zapomnienia lokalnych tradycji - piłkarskiej i OSP. Planowane jest przygotowanie wystawy fotograficznej z ich dziejów, wykonanie tablic pamiątkowych i zakup figury św. Floriana, patrona strażaków.

Ocalić od zapomnienia

Sołectwu Unisław przyznano 2,5 tys. zł - na digitalizację kronik. Chodzi o zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych kronik lokalnych i zwiększenie dostępu dla tych zasobów. Najstarsze kroniki sięgają 1970 roku.

Raciniewo, które dostało 2 tys. złotych, wyda pieniądze na odnowienie mogiły zbiorowej cywilnych ofiar okupanta niemieckiego z okresu II wojny św. w lesie. Taką samą kwotę dostali w Lipienku. Na terenie sołectwa zachowało się kilka oryginalnych drewnianych „Poniatówek”, licznie stawianych w latach 30. tych XX w. z inicjatywy ministra rolnictwa Juliusza Poniatowskiego. Zaplanowano budowę makiety przedstawiającej oryginalną „Poniatówkę” z tablicą o genezie jej powstania, jak i fotografie zachowanych obiektów.

W Krusinie (1 tys. złotych) w ramach projektu „Warto wiedzieć” zostanie spisana historia Szkoły Podstawowej - od 1959 roku. Faktyz fotografiami zostaną naniesione na tablicę pamiątkową. Celem jest upowszechnienie,poznawanie i ocalenie od zapomnienia historii, propagowanie potrzeby ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Projekt Bezpieczna wieś realizować będą w Drzonowie (1 tys. złotych). Upamiętnią 90-lecie OSP i kupią tablicę pamiątkową.

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie