Sportowa energia dla całego województwa

Materiał informacyjny Energa
Sport dzieci i młodzieży priorytetem dla wszystkich klubów z województwa kujawsko-pomorskiego

Nie tylko na Pomorzu, ale również w województwie kujawsko-pomorskim Energa z Grupy Orlen angażuje się we wsparcie inicjatyw sportowym związanych ze szkoleniem młodzieży. Jednym z beneficjentów współpracy z Energą jest Zawisza Bydgoszcz, w której gry w piłkę nożna uczy się około 300 dzieci, z których najmłodsi w dniu rozpoczęcia treningów mają 5 lat.

- Współpraca z Energą SA, która jest częścią Grupy Orlen, przyniosła naszemu klubowi wiele korzyści, zwłaszcza w obszarze sportu młodzieżowego. Energa SA wspiera nas już od sezonu 2021/2022, a w sezonie 2023/2024 po raz trzeci zostali naszym sponsorem głównym. Ich wsparcie nie ogranicza się jedynie do drużyny seniorów, ale przede wszystkim skupia się na akademii piłkarskiej, która kształci młodych zawodników – mówi Marcin Gołębiowski, dyrektor ds. marketingu Zawiszy Bydgoszcz.

Co udało się zrobić dzięki wsparciu Energi SA? Jak przekonują w Bydgoszczy, dzięki współpracy mogli zintensyfikować działania szkoleniowe, uczestniczyć w zawodach na różnych poziomach - lokalnych i krajowych.

- Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest edukacja sportowa dzieci i młodzieży. W Zawiszy Bydgoszcz zrzeszonych jest około 300 dzieci i młodzieży, które uczestniczą w zajęciach skupiających się na wszechstronnym rozwoju. Nasze działania w tym zakresie są prowadzone już na poziomie przedszkolnym – dodaje Marcin Gołębiowski.

W klubie podkreślają, że posiadanie takiego sponsora jak Energa SA pozwala na rozwój na wielu płaszczyznach.

- Energa SA, kierując się wartościami takimi jak odpowiedzialny rozwój, bezpieczeństwo, innowacyjność oraz budowanie trwałych relacji, pozwoliła nam nie tylko rozwijać się na boisku, ale także kontynuować naszą społeczną misję. Wspólnie dążymy do doskonałości i sukcesów, a nasze wartości i cele są ze sobą w pełni zgodne – przekonuje Marcin Gołębiowski.

W Zawiszy są zgodni, że wsparcie Energi SA pozwoliło im na rozwój sportu młodzieżowego, popularyzację piłki nożnej w Bydgoszczy oraz stałe podnoszenie poziomu sportowego w ich klubie.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tę współpracę i wierzymy, że przyniesie ona jeszcze więcej korzyści w przyszłości – dodaje dyrektor ds. marketingu Zawiszy Bydgoszcz Marcin Gołębiowski.

Poza wsparciem dla Zawiszy, Energa SA z Grupy Orlen wspiera także Olimpię Grudziądz, gdzie w wieku od 6 lat do 19 lat szkoli się ponad 400 dzieci. Na wsparcie liczyć mogą

również MKS Katarzynki Energa Toruń. W koszykarskim klubie szlify zbiera ponad 50 dzieci i młodzieży.

Nie inaczej jest z innym klubem z Torunia, mianowicie Energa KTS Toruń. To największy klub tenisa stołowego w Polsce. Szkoli dzieci we wszystkich kategoriach wiekowych a także dorosłych i seniorów.

A w Grudziądzu? Tam Energa rozpoczęła współpracę z Olimpią Grudziądz w marcu 2023 roku, a w ramach tej współpracy Spółka wspiera także Akademię Piłkarską Olimpii Grudziądz. Także tu realizowany jest program „Domy Dobrej Energii”, która ma na celu wsparcie domów dziecka i wyposażenie ich w panele fotowoltaiczne. W projekcie uczestniczy Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.

- Jako klub sportowy czujemy się wyróżnieni i cieszymy się, że tak duży podmiot jak Energa z Grupy Orlen podjął decyzję w zakresie wsparcia sponsoringowego dla Olimpii Grudziądz. Nasza współpraca rozpoczęła się w tym roku i liczymy na kontynuację w przyszłości z obopólną satysfakcją – powiedział prezes zarządu Olimpii Grudziądz, Tomasz Asensky.

Klub funkcjonuje od 30 czerwca 1923 roku. W tym roku Olimpia świętowała stulecie swojej działalności. Przez te wszystkie lata głównym celem przyświecającym twórcom klubu była edukacja i wychowanie poprzez sport. Teraz te tradycje klub kontynuuje prowadząc Akademię Piłkarską dbając o wszechstronny rozwój młodych zawodników.

Inną stroną sportu, w której również swoją obecność zaznacza Energa jest ampo futbol, a więc odmiana piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej (u bramkarza). Zawodnicy rywalizujący na boisku poruszają się o kulach. Warto zaznaczyć, że w trakcie rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w 2020 roku reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal, a reprezentujący Wartę Poznań Marcin Oleksy zdobył w 2023 roku Nagrodę Puskasa na gali FIFA za najpiękniejszą bramkę.

Wyniki te budzą wielki podziw tym bardziej, że reprezentacja Polski w amp futbolu powołana została dopiero w 2012 roku. Dzisiaj prócz rozwiniętych klubów piłkarskich, rosnącej popularności ogromny podziw budzi zaangażowanie w sport dziecięcy również w amp futbolu, którego głównym sponsorem jest Energa z Grupy Orlen.

- Drużyna Junior Amp Futbol powstała kilka lat temu, a głównym celem miało być przygotowanie najmłodszych ampfutbolistów do corocznego obozu dla dzieci z całego świata - Junior Camp. Pomysł bardzo się spodobał rodzicom, a przede wszystkim zawodnikom, którzy regularnie, co miesiąc, trenują w swojej grupie. Według mnie to bardzo ważny proces w dojrzewaniu tych dzieci. Oprócz szlifowania piłkarskich umiejętności na tych zgrupowaniach czują się jak u siebie w domu, tworzą zespół zawodników, którzy są tacy sami. Z roku na rok dzieci jest coraz więcej. Obecnie, włączając do tego drużynę do lat 19, mamy ok. 30 dzieci. To liczba, którą możemy chwalić się na całym świecie! Zapraszamy wszystkich - bez względu na wiek i płeć.

Najmłodsze dzieci zaczynają już nawet w wieku 5 lat! - mówi Artur Kurzawa, kierownik reprezentacji Polski w amp futbolu.

Artur Kurzawa podkreśla dodatkowo, że bez wsparcia Energi z Grupy Orlen tak szybki rozwój amp futbolu nie byłby możliwy.

- Gdyby nie Energa z Grupy Orlen, nie byłoby tak wielu świetnych wyników naszej reprezentacji oraz nie byłby możliwy rozwój amp futbolu wśród najmłodszych. Niedawno poszerzyliśmy współpracę i nasz główny sponsor również wspiera polskie ampfutbolistki. Nasze kilkudniowe zgrupowania są bezpłatne, mamy sztab ludzi, który opiekuje się dziećmi i rozwija ich pasję do sportu, umiejętności, ale również bycie w grupie. Raz w roku wylatujemy na międzynarodowy obóz - Junior Camp. Bez wsparcia Energi to spełnianie marzeń, o którym wielokrotnie mówiłem, byłoby niemożliwe. A podkreślę raz jeszcze - robimy wszystko, żeby tym dzieciom pomóc, żeby zgrupowania i wszystkie aktywności były bezpłatne – mówi Artur Kurzawa.

Energa z Grupy Orlen krok po kroku pokazuje jak ważne jest zaangażowanie w sport dzieci i młodzieży. Rozwój, aktywność fizyczna i budowanie poczucia odpowiedzialności od najmłodszych lat sprawia, że w barwach klubów z całej Polski rośnie pokolenie dzieci i młodzieży, która w sporcie nacechowana będzie dobrą Energ(i)ą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska