Niedawno córka naszej rozmówczyni wyjechała za granicę. Teraz starsza pani mieszka sama i obawia się, że ktoś próbuje w ten sposób sprawdzić, kiedy nie ma jej w domu, by następnie okraść mieszkanie.
Dowcipnisie czy złodzieje?
- Nie mam pojęcia czy dzwonią do mnie dowcipnisie, którzy nie mają co zrobić z wolnym czasem, czy też jakieś złodziejaszki próbują zorientować się kiedy nie ma mnie w domu? - dodaje nasza Czytelniczka. - W obawie przed włamaniem, coraz rzadziej wychodzę z domu. Jednak głuche telefony męczą mnie też późną nocą. Muszę czasem kilka razy wstawać, by podnieść słuchawkę. Co proponuje mi w takiej sytuacji Telekomunikacja Polska, której jestem abonentką? Czy osoby, które do mnie nagminnie wydzwaniają, można zidentyfikować i ukarać za zakłócanie spokoju?
_Problem z telefonicznym prześladowcą ma także Czytelniczka "Pomorskiej" ze Świecia.
- _Od kilku dni ktoś nieustannie do mnie dzwoni, grozi mi i mojej rodzinie - informuje świecianka. - Mam już tego dość, ale boję się, że gdy zgłoszę tę sprawę na policję, drań spełni pogróżki. A zapewnia, że zabije mnie i mojego męża. Nie oczekuje on ode mnie niczego w zamian. Dlatego myślę czasem, że to jakiś dzieciak się tylko wygłupia. Jednak nie zamierzam go rozzłościć. Z drugiej strony nie chcę żyć w wiecznym lęku. Co mam zrobić?
**_Telefon z identyfikacją
- _Pewnym rozwiązaniem jest zakup telefonu z identyfikacją numeru osoby dzwoniącej. Taki aparat można nabyć już za niespełna sto złotych w różnych sklepach, nie tylko telekomunikacji. Być może Czytelniczka rozpoznałaby numer. Koszt usługi identyfikacji numeru u nas wynosi 3 zł + VAT, doliczane co miesiąc do rachunku. Kobieta może też bezpłatnie zastrzec numer telefonu. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek. Jej numer nie pojawi się w najbliższym wydaniu książki telefonicznej. Zniknie także z biura numerów 118 913 - mówi Roman Wilkoszewski, rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej.
Najlepiej zgłosić policji
Z kolei Czytelniczka, która odbiera telefony z pogróżkami, powinna niezwłocznie zgłosić sprawę policji. Jeśli ktoś złośliwie niepokoi telefonami, grozi mu nawet kara więzienia.
- Występujemy do prokuratury, aby napisał wniosek o zwolnienie z tajemnicy służbowej pracownika danej sieci telefonii - mówi Edward Joppek, p.o. naczelnika sekcji kryminalnej KPP w Świe-ciu. - Od niego uzyskujemy wykaz numerów telefonów przychodzących do abonenta zgłaszającego wykroczenie. Biling to dla nas podstawa do ustalenia konkretnego sprawcy. Postępowania trwa kilka tygodni. Za nękanie telefonami grozi nagana pisemna z sądu, grzywna, a gdy w grę wchodzą groźby karalne - nawet pozbawienie wolności.
