Zwykle najczęściej jesienią i zimą dochodzi do kradzieży na działkach. O tym jak uchronić altany i teren wokół nich przed „nieproszonymi gośćmi” dyskutowano podczas debaty z policjantami.
Policja: - Cenniejsze rzeczy oznaczmy lub zróbmy ich fotografie
- Zachęcamy do tego, by oznaczyć w charakterystyczny sposób wartościowe rzeczy pozostawione na działkach - radzi mł. insp. Tomasz Szczygieł, zastępca komendanta policji w Grudziądzu. - Można także je sfotografować. Zwłaszcza numery seryjne. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić je do naszej bazy i w przypadku odnalezienia będą łatwiejsze do identyfikacji.
Seryjny złodziej grasuje na działkach w Grudziądzu
Sprawdzonym sposobem na odstraszenie potencjalnych złodziei dzieli się działkowiec Robert Kalinowski : - Ważne są relacje między sąsiadami. U nas są świetne. Wymieniliśmy się numerami telefonów. Znamy się. W okresie jesienno - zimowym organizujemy patrole obywatelskie. Na zmianę robimy obchody. Dzięki temu jesteśmy spokojni o nasz dobytek.
Zastępca komendanta policji, Tomasz Szczygieł popiera: - To świetna inicjatywa!
Zamykajmy bramy wjazdowe
Piotr Gadzikowski, prezes okręgowego zarządu toruńsko - włocławskiego Polskiego Związku Działkowców:- Radziłbym również zamykać furtki i bramy wjazdowe.
Seryjny złodziej z Grudziądza już jest w rękach policjantów
Policjanci zachęcali też działkowców do zakupu i montażu monitoringu na terenie ROD. - Wnioski o pieniądze na zakup kamer możecie składać w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego - podpowiada mł. insp. Szczygieł. - Zmobilizować sąsiadów, by głosować na ten projekt i szanse rosną. Najbliższa edycja GBO ruszy z początkiem roku. Warto zawalczyć.
Z policyjnych statystyk wynika, że tej jesieni na działkach znajdujących się na terenie Grudziądza jest spokojnie.