Cynk, magnez i krzem
Szczególnie ważne dla ich wzrostu są żelazo, cynk, magnez i krzem. Do rozwoju potrzebują też witamin z grupy B, oraz A i C. Należy wprowadzać do jadłospisu produkty z pełnego ziarna, które zawierają włókno roślinne, będące źródłem krzemu. Ten pierwiastek znajduje się też w marchewce, pietruszce i burakach. Kiedy paznokcie są łamliwe i pojawiają się na nich przebarwienia, może to oznaczać niedobór cynku. Należy wtedy wzbogacić dietę o ryby, owoce morza, mięso, jaja, grzyby, kiełki soi, pestki dyni i słonecznika. Łamaniem się paznokcie mogą też komunikować brak magnezu. Znajdziesz go w ziarnach zbóż, produktach mlecznych, a także zielonych liściach roślin oraz czekoladzie. Cennym źródłem istotnego dla paznokci żelaza jest z kolei czerwone mięso.
Co jeszcze w jadłospisie?
Jeśli chcemy mieć piękne paznokcie w codziennej diecie nie powinno brakować warzyw liściastych, jak cykoria, szpinak, sałata (witaminy A, B1, B2, C, E, żelazo), orzechów (cynk, magnez, siarka), wątróbki (cynk, miedź, żelazo), serów (witaminy A, B12), czy pomidorów (witaminy A, C, cynk).
Jadłospis warto wzbogacić też o brokuły, szpinak, awokado, banany, soja, migdały, brukselka, kukurydza, papryka, daktyle, seler naciowy i fasola. To warzywa i owoce, będące nieprzebranym źródłem witaminy B, której paznokcie bardzo potrzebują.
Pomocne suplementy diety
Dietę można wspierać poprzez odpowiednią suplemantację. I w ten sposób dostarczyć paznokciom skondensowaną dawkę ich własnych białek budulcowych, by zregenerować strukturę płytki. Kolagen, elastyna, kreatyna to białka podporowe skóry, włosów i paznokci, które zapewniają im odpowiednią sprężystość. Naturalny biologicznie czynny kolagen zawarty na przykład w dostępnych na rynku tabletkach "Collagenu By-Health" jako główne tworzywo tkanki łącznej, odpowiada za jej sprężystość. Zgromadzone w nim witaminy C paznokci działanie suplementu. Zadaniem nutrikosmetyku jest odbudowa komórek tkankowych od wewnątrz organizmu.
Domowe sztuczki
Stan paznokci można poprawić posługując się prostymi sposobami przy użyciu naturalnych produktów, które znajdziemy w kuchennej szafce. Paznokcie wzmocni żelatyna, którą można stosować zewnętrznie lub jeść zawierające ją produkty. Kruchości paznokci pozbędziemy się też stosując siemię lniane. Płytkę wybielimy zaś smarując sokiem z cytryny. Oliwa z oliwek pomoże natomiast utrzymać ich odpowiednie nawilżenie.
Kondycja paznokci będzie lepsza, jeśli nie będziemy używać metalowych pilniczków i korzystać z rękawic ochronnych przy pracach domowych i przede wszystkim stale mieć "pod ręką" krem ochronny. Paznokcie odpłacą też z pewnością pięknym wyglądem, jeśli co jakiś czas dostaną od nas w prezencie maseczkę z gorącej parafiny.
Źródło: