Na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku gościła we Włocławku Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich włocławskich uczelni - zarówno władz uczelnianych, pracowników naukowych, jak i studentów, poświęcono reformie szkolnictwa wyższego. Gościa z Warszawy powitano piosenką "Przeżyj to sam" i gromkimi brawami. Potem było już konkretnie i merytorycznie. Włocławscy studenci zadawali minister Kudryckiej pytania dotyczące trapiących ich problemów..
- Dla mnie najważniejszą sprawą jest odpłatność za drugi kierunek studiów - mówi Jarosław Kłosiński, przewodniczący NZS w PWSZ, absolwent filologii angielskiej w tej uczelni, obecnie studiujący zarządzanie. - Jakiś czas temu zebraliśmy wśród studentów z naszej uczelni ponad pięćset podpisów pod petycją przeciw takim "pomysłom".
- To nieprawda, że chcemy wprowadzić opłatę za drugi kierunek - mówi Barbara Kudrycka. - Taki pomysł owszem, istniał, ale miał dotyczyć studentów, którzy nie uzyskują pozytywnych wyników na pierwszym z kierunków. - Są rekordziści, którzy studiują na szesnastu specjalnościach i z tym chcieliśmy skończyć - twierdzi Barbara Kudrycka. Podkreśliła jednocześnie, że cieszy się, iż wśród młodych ludzi są pasjonaci, chcący się rozwijać w różnych dziedzinach.
Dawid Przybyszewski, student filologii angielskiej w PWSZ obawia się, że w świetle nowej ustawy o szkolnictwie wyższym autonomia takich uczelni, jak PWSZ-etka, których w Polsce jest kilkanaście, może być zagrożona. - Wprost przeciwnie, chcemy zapewnić uczelniom większą autonomię - mówi B. Kudrycka. To uczelnie, jej zdaniem, będą decydowały o programie, w tym m.in. o tworzeniu studiów interdyscyplinarnych, co pozwoli młodym ludziom na studiowanie w swojej uczelni i w tym samym czasie różnych kierunków .
Spotkanie z minister Barbarą Kudrycką
Renata Kudeł
Przedstawiciele włocławskich uczelni rozmawiali z minister Barbarą Kudrycką o reformie szkolnictwa wyższego.