Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop! Już nie można wycinać tak swobodnie drzew i krzewów na swojej posesji

oprac. AGW
Przepisy obowiązujące od początku tego roku w ostatni weekend uległy zmianie. 17 czerwca 2017 weszły w życie nowe przepisy. Co teraz można wyciąć?

"Najważniejsze zmiany dotyczą właścicieli prywatnych posesji, którzy będą mogli wyciąć drzewa w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, pod warunkiem, że zgłoszą wycinkę do urzędu gminy i organ nie wniesie sprzeciwu", wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Inaczej będą też określane opłaty - do 17 lipca 2017 r. zostanie wydane nowe rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. To sprawia, że zmieni się też wysokość kar, ponieważ stanowią one wielokrotność opłat. Wcześniej opłaty były ustalane przez gminy. Teraz mają być jednolite w całym kraju. Więcej o tym piszemy tu: Nowe stawki za wycinkę drzew i krzewów. Ile trzeba będzie zapłacić od 17 lipca 2017?

Co się zmieniło? Usunięcie drzew w pasie drogowym podlega uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza wymienione obwody, należy zgłosić do wójta/burmistrza/prezydenta miasta/wojewódzkiego konserwatora zabytków zamiar usunięcia drzewa. Wycinamy, jeśli nie ma sprzeciwu. Organ, do którego zgłosiliśmy zamiar wycinki ma na przegląd 21 dni.

Stop! Już nie można wycinać tak swobodnie drzew i krzewów na swojej posesji
pixabay.com

"Jeśli po wycięciu drzew na podstawie zgłoszenia, zostanie złożony w ciągu 5 lat wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z działalnością gospodarczą, właściciel nieruchomości poniesie opłatę za usunięcie drzew".

Kiedy jeszcze nie musimy mieć zgody? Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane w odniesieniu do m.in. krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2.

Nie będzie wyjątków. GDOŚ przypomina, że rada gminy nie może już wprowadzić w drodze uchwały innych odstępstw od konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.

Źródło: GDOŚ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska