W gminie Choceń straty są duże. Uszkodzonych, bądź zniszczonych zostało 12 budynków mieszkalnych i gospodarczych. - Wichura pokiereszowała głównie konstrukcje dachowe, ale też kompletnie zniszczyła mury trzech budynków - mówi wójt gminy Choceń Roman Nowakowski.
Ponadto uszkodzonych zostało pięć instalacji fotowoltaicznych, przy czym cztery zbudowane z dofinansowaniem Urzędu Gminy w Choceniu. - Instalacje wybudowane z naszym dofinansowaniem są ubezpieczone i zostaną odbudowane - podkreśla Roman Nowakowski. I dodaje: - Jeśli chodzi o budynki to wystąpiliśmy z wnioskiem o uruchomienie tzw. rezerwy celowej. Jeśli, wojewoda uruchomi rezerwę, to będzie możliwość uzyskania zasiłku celowego w wysokości 6 tysięcy złotych lub nawet 100 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dofinansowania to 200 tysięcy złotych.
Duże straty spowodowała też wichura w gminie Lubień Kujawski. - Dotychczas mieszkańcy zgłosili nam 45 szkód - mówi Agnieszka Mikołajewska z referatu do spraw inwestycji, spraw obronnych i przeciwpożarowych Urzędu Miejskiego w Lubieniu Kujawskim.
Ucierpiały między innymi budynki gospodarcze, ale też garaże. Blaszaki wichura nie tylko uszkodziła, ale i poprzestawiała w inne miejsca. Z dwóch domów zerwane zostały dachy, jeden został kompletnie zniszczony.
Po nawałnicy trzy rodziny zostały ewakuowane. Gmina Lubień Kujawski proponowała lokale zastępcze, ale mieszkańcy zniszczonych domów na razie znaleźli schronienie u rodzin. Dla najbardziej poszkodowanych, czyli właśnie tych rodzin, które straciły dach nad głową, trafiło już po 6 tys. złotych. - Pieniądze te zostały uruchomione z Funduszu Gminy - mówi Agnieszka Mikołajewska.
Ale straty po ubiegłotygodniowej nawałnicy dotyczą także obiektów gminnych. Na przykład uszkodzone zostały instalacje fotowoltaiczne na budynku Szkoły Podstawowej w Kłóbce.
W gminie Lubień Kujawski powołana została komisja, która zajmuje się doraźną pomocą najbardziej poszkodowanym mieszkańcom.
