Pesa Link został 8 listopada zaprezentowany przez przedstawicieli Deutsche Bahn podczas uroczystości 75 - lecia Bazy DB w Dortmundzie.

To właśnie tam serwisowane są wyprodukowane przez bydgoską spółkę spalinowe linki, które już wożą pasażerów w rejonie Sauerland.

Będą sukcesywnie zamawiać

Dzisiejsza prezentacja w Dortmundzie to oficjalne potwierdzenie wprowadzenia do ruchu pojazdów produkowanych przez Pesę dla Deutsche Bahn na podstawie umowy ramowej podpisanej w 2012 roku, która zakłada, że DB sukcesywnie będzie zamawiać w Bydgoszczy pojazdy spalinowe dedykowane do ruchu regionalnego w wersji dwu i trzy członowej. Obydwa typy pojazdów uzyskały w tym roku homologację i zostały dopuszczone przez EBA do ruchu na terenie Niemiec.

Linki z Pesy dla Deutsche Bahn jeżdżą z pasażerami w Dortmundzie [wideo]

W uroczystości w Dortmundzie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych, Deutsche Bahn, PESA, a także liczna grupa pracowników DB, którzy na co dzień zajmują się serwisem Linków.

Tak wyglądają Linki z Pesy dla Deutsche Bahn. Prezentacja w Dortmundzie [zdjęcia]

- Wiele lat temu rozpisaliśmy przetarg, porównaliśmy oferty i wybraliśmy Pesę. Przeszliśmy razem długą drogę. Teraz czekamy na dostawę wszystkich pojazdów i rozmawiamy o współpracy w przyszłości - powiedział Andree Bach, szef DB Regio Północnej Nadrenii Westfalii

- Był taki moment, gdy nie wierzyłem, że Pesa się uda, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że cieszymy się że Linki wożą pasażerów, jesteśmy z tych pojazdów bardzo zadowoleni - komentował Joachim Kunzel, szef Urzędu Przewozów Regionalnych Północnej Nadrenii Westfalii

- Ta oficjalna prezentacja to potwierdzenie zaawansowania realizacji kontraktu z DB. Oczywiście skupiamy się na produkcji i dostawie wszystkich zamówionych pojazdów, ale co dla nas równie ważne - rozmawiamy z DB o współpracy w przyszłości - powiedział Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy.

W tej chwili Pesa realizuje produkcję Linków zamówionych przez DB dla niemieckich regionów - Sauerland (SLN), Allgau (DNAG) i Hesji (Dreieich-OWDE) - w sumie dla tych trzech regionów powstaną 72 pojazdy - 23 dwuczłonowe /BR632/ i 49 trójczłonowych /BR633/.

Wyjechało 21 Linków, ma być jeszcze 16

Do końca października do Niemiec wyjechało 21 pojazdów dwuczłonowych, 20 z nich jest już eksploatowanych w Dortmundzie, kolejny trafił do Frankfurtu.

Linki z bydgoskiej Pesy już wożą pasażerów w Niemczech [zdjęcia]

Pesa Link w zależności od liczby członów mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w tym 12 w I klasie, są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, z miejscami dla rowerów i mogą osiągać prędkość do 140 km/h.

Do tej pory Pesa uzyskała 21 homologacji dopuszczających produkowane w Bydgoszczy pociągi do ruchu w 11 krajach. Pociągi Pesa wożą pasażerów m.in we Włoszech, Niemczech, Czechach, Litwie czy Białorusi, a tramwaje w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła zagranicę ponad 330 pojazdów.