Student pracownikiem

(EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA)
Fot. Digitouch
Mam 23 lata. Studiuję zaocznie. Czy pracodawca będzie musiał odprowadzać za mnie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Takie pytanie zadaje Adam z Bydgoszcz i dodaje: - Mogę podjąć pracę na podstawie umowy zlecenia.

Z każdym rokiem rośnie liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.
Pracodawcy chętnie zawierają takie umowy m.in. z tego powodu, że nie są związani przepisami dotyczącymi udzielania urlopu wypoczynkowego, wypłaty wynagrodzenia za okres choroby, wysokości minimalnego wynagrodzenia czy ochrony przed wypowiedzeniem umowy.

Korzyści dla pracodawcy
W przypadku zatrudnienia studentów do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia jest dodatkowa zaleta - osoby te nie podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Dla zleceniodawcy nie ma znaczenia, czy dana osoba jest studentem studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych. W związku z tym zatrudniając studenta do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ukończenie 26 lat
Należy pamiętać, że po ukończeniu 26 lat studenci podlegają ubezpieczeniom na zasadach ogólnych jak wszyscy zleceniobiorcy.

PRZYKŁAD
ANNA K. ma 24 lata i jest studentką zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na pół etatu w spółce, z której otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 600 zł. Od 1 kwietnia br. Anna K. zawiera dodatkowo umowę zlecenia z inną firmą. W takim przypadku w związku z tym, iż jest ona studentką i nie ukończyła 26 lat, od umowy zlecenia nie powinny być za nią opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne.

Jeżeli jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń, zatrudniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu - jeżeli praca będzie wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolne - na wniosek zleceniobiorcy jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Konieczne składki
Wyjątkiem od zasady, że za studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia do ukończenia przez niego 26 lat nie opłaca się składek , jest sytuacja, gdy studenta wykonującego pracę na podstawie umowy zlecenia łączy równocześnie ze zleceniodawcą umowa o pracę.

W takiej sytuacji umowa zlecenia, w zakresie ubezpieczeń, jest traktowana jak umowa o pracę.

Trzeba natomiast podkreślić, że na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia od umowy zlecenia nie ma wpływu fakt, że student w innym zakładzie pracy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

ZAPAMIĘTAJ!
Na zwolnienie z obowiązku opłacania składek od umowy zlecenia z uczniem albo studentem nie ma wpływu rodzaj szkoły albo studiów oraz system nauczania.
Wynika to z tego, że w zakresie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy:
- zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu,
- o dzieło,
Jeżeli umowy takie zostały zawarte z własnym pracodawcą lub praca na podstawie tych umów jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. zlecenia, o dzieło) własnego pracownika , który jest studentem, od wypłacanego mu przychodu będzie zobowiązany do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach umowy o pracę nie można zastąpić umową cywilnoprawną. W myśl kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie