W 2017 roku w Polsce w 8197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, w tym w wypadkach z winy pieszych 425 osób.
Zabici piesi stanowili 31 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, czyli łącznie 2810 osób. Najbardziej niebezpiecznym czasem dla pieszych jest okres jesienno-zimowy. Tyle dane policji.
W Bydgoszczy jest szansa, że ofiar wśród pieszych będzie mniej. Bydgoscy drogowcy wytypowali 75 przejść, które zostaną zmodernizowane - dodatkowo doświetlone.
- Wielu kierowców po potrąceniu pieszego, tłumaczy się, że zbyt późno go zauważyła. Dzięki tzw. oświetleniu wertykalnemu, pieszego kierujący autem dostrzeże już w momencie, kiedy ten będzie się zbliżał do pasów. Czasu na reakcję będzie więcej - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik zarządu dróg miejskich i komunikacji publicznej.
W pierwszym etapie dodatkowe oświetlenie zamontowane będzie przy 13 przejściach, na początku przy 8:
Kamienna - Grabowa; Kamienna - Lelewela; Ogińskiego - Biblioteka UKW; Grudziądzka - Podgórna; Grunwaldzka - Graniczna; Nakielska - Owocowa; Powstańców Wielkopolskich - Jastrzębia; Wojska Polskiego - Polna. Zakończenie prac na 8 przejściach jest planowane jeszcze w październiku.
- Do końca roku oświetlenie wertykalne pojawi się na kolejnych 5 przejściach: Jagiellońska-Kolberga; Jagiellońska-Gotowskiego- Pałac Młodzieży; Nakielska-Wrocławska (przy przystankach tramwajowych); Hetmańska (przy szkole); Fordońska - na wysokości posesji 428 - wymienia Krzysztof Kosiedowski.
Jak dodaje rzecznik drogowców, oświetlenie wertykalne to kolejny element poprawiania bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. - To znaki aktywne z pulsującym światłem ostrzegawczym, montowane w jezdni światełka diodowe z elementem odblaskowym, wklejone w jezdnię mikroprogi zwalniające w kolorze czerwonym, ułożone na nawierzchni jezdni znaki informujące o przejściu dla pieszych - tzw. piktogramy. Przejścia są też malowane tak, żeby się odróżniały od pozostałej części jezdni np. przez zastosowanie czerwonego podkładu - wyjaśnia Kosiedowski.
Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]