https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień bez Papierosa (mp3)

(Źródło: Radio GRA)
Palenie to choroba. To silne uzależnienie, od którego można się uwolnić tylko dzięki specjalistycznej pomocy
Palenie to choroba. To silne uzależnienie, od którego można się uwolnić tylko dzięki specjalistycznej pomocy Fot. sxc
31. maja na całym świecie obchodzony jest Dzień bez Papierosa, ustanowiony przed sześcioma laty przez Światową Organizację Zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia tytoń jest jedną z najpoważniejszych chorób współczesnego świata. Akcent tegorocznych obchodów położony jest na związki pomiędzy paleniem papierosów, a ubóstwem.

Z powodu palenia w ciągu roku umiera 5 milionów ludzi.Statystyki mówią same za siebie. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, problem nadal jest bardzo powszechny i wciąż rozprzestrzenia się. Walka z nałogiem nie należy do rzeczy łatwych.

Sposobów na rzucenie palenia jest wiele, ale najskuteczniejszy z nich to silna wola. - Najnowszym wynalazkiem w leczeniu uzależnienia od nikotyny jest terapia farmakologiczna uzupełniona indywidualnym programem wsparcia - mówi Pani Ania z jednej z bydgoskich aptek.

Bydgoszczanie coraz częściej pytają o leki, dzięki którym będą mogli spróbować zerwać z nałogiem. (Plik 1)

Jak mówią bydgoszczanie - "trudno zerwać z nałogiem". (Plik 2)

Polacy wydają rocznie ok 16 milionów złotych na papierosy.

Poradnia wyzwoli z nałogu

Palenie to choroba, która powoduje inne... choroby. To silne uzależnienie, od którego można się uwolnić tylko dzięki specjalistycznej pomocy. Ci, którzy chcą się rozstać z nałogiem mogą skorzystać z bydgoskiej poradni pomocy palącym.

Wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy kolejny raz zainaugurowała działalność poradnia antynikotynowa (tym razem pieniądze na działalność placówki pochodzą z Miejskiego Programu Antynikotynowego). To jedyna placówka w mieście, która w sposób profesjonalny będzie udzielała pomocy tym, którzy chcą rzucić palenie.

- Każdy, kto się do nas zgłosi, będzie mógł porozmawiać z dietetykiem. Najczęściej kobiety obawiają się, że jak przestaną palić papierosy, to przytyją. Stąd porada dietetyka jest tak ważna. Pacjentom będą pomagać także psycholodzy - zaoferujemy terapie indywidualne i grupowe. W ofercie poradni znajduje się także porada lekarza specjalisty - będziemy wykonywać spirometrię - informuje dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania, szefowa Fundacji "Oddech Nadziei".

Dla tego, kto chce rzucić palenie najważniejsza jest motywacja. Aż około 80 proc. palaczy rozstaje się z nałogiem właśnie z powodów zdrowotnych. - Spirometria jest znakomitym badaniem, bo pokazuje, czy palenie papierosów spowodowało już zmiany chorobowe w płucach. Przypomnę, że palenie wywołuje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która prowadzi do inwalidztwa oddechowego i śmierci. Jeśli od poprzedniego badania, które nie wykazało zmian w płucach pacjent powtarza spirometrię i dowiaduje się, że rezerwy płuc są mniejsze niż powinny być, to jest doskonała motywacja do rzucenia palenia - mówi dr Czajkowska-Malinowska.

Poradnia antynikotynowa
Działa w Kujawsko-PomorskimCentrum Pulmonologii, ul Seminaryjna 1; czynna będzie raz w tygodniu, w piątki; dzwoniąc pod numer 325-67- 38 lub 325 66 29 można się umówić na wizytę.

Przypomnijmy: pierwsze pilotażowe badania spirometryczne w Polsce bydgoski szpital, we współpracy z Fundacją "Oddech Nadziei" przeprowadził w 1998 r.

- Po upływie dekady widzimy, ilu pacjentów umarło. Powodem śmierci był rak płuca, zawał serca, udaru mózgu, rak pęcherza moczowego. Czyli przypadłości, które są chorobami tytoniozależnymi. Osoby, które mają obturację oskrzeli umierają cztery razy szybciej. Na szczęście nie brakuje osób, które w ciągu dziesięciu lat rzuciły palenie - widzimy, że mają lepsze wyniki, ich stan zdrowia się poprawia - dodaje dr Czajkowska-Malinowska.

(Hanka Sowińska)

Nie pal, bo oślepniesz

Palacze są szczególnie narażeni na utratę wzroku. Mimo to 35 procent Polaków pali. Nawet nie wiedzą, że w ten sposób niszczą sobie oczy.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że palenie tytoniu sprzyja degeneracji plamki żółtej. To ta część oka, która umożliwia ostre widzenie centralne. Jeśli plamka zostanie uszkodzona może dojść do nieodwracalnej ślepoty.

Degeneracja plamki żółtej to jedna z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty wśród osób w wieku powyżej 65 lat w krajach uprzemysłowionych.

Pacjenci cierpiący na tę chorobę nie widzą tego, na co patrzą wprost - co uniemożliwia czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu lub rozpoznawanie twarzy - doznają ogromnego pogorszenia jakości życia. Mimo to około 35 procent Polaków nadal pali papierosy i ryzykuje utratę wzroku.

Czynniki ryzyka choroby
- wiek
- paleniem tytoniu
- otyłość
- dziedziczenie

Kobiety są bardziej podatne na ryzyko zachorowania niż mężczyźni.
Poza życiem wolnym od palenia badacze plamki żółtej udowodnili, że dwa karotenoidy, luteina i zeaksantyna - odpowiedzialne za gęstość plamki - to główne elementy mechanizmu obronnego oka.

Regularne przyjmowanie suplementów odżywczych zawierających te dwa karotenoidy może stanowić skuteczną pomoc dla ludzi starszych, gdy osłabnie naturalny system ochronny oczu.

(Maja Erdmann)

Mnóstwo trucizny

Papierosy zawierają ponad 4000 szkodliwych składników, z czego 40 to substancje rakotwórcze! Niemożliwe, a jednak...

Papieros jest jedynym produktem, którego używanie - zgodnie z jego przeznaczeniem - powoduje przedwczesną śmierć. Niestety, kupując kolejną paczkę papierosów palacze zupełnie o tym nie pamiętają.

Tymczasem powinni wiedzieć, że: 20 sztuk wypalonych dziennie papierosów skraca przeciętnie życie o około 5 lat; 40 sztuk dziennie o 8 lat; każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty; ciała smołowate są odpowiedzialne za powstanie raka: można je zobaczyć, gdy dmuchnie się dymem papierosowym na czystą chusteczkę; tlenek węgla zmniejsza zawartość tlenu we krwi, utrudnia pracę serca, które gorzej tłoczy krew do różnych części ciała; trujące związki chemiczne, fenole, niszczą rzęski nabłonka oskrzelowego; płuca stają się wtedy bezbronne.

(has)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska