Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

Przypomnijmy, że święto Trzech Króli to inaczej Święto Objawienia Pańskiego. Nawiązuje do historii opisanej w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W Kościele katolickim obchodzone jest 6 stycznia.
Orszak Trzech Króli w Toruniu: tradycja przybyła z Hiszpanii
Tradycja hucznego obchodzenia święta Trzech Króli dotarła do Polski z Hiszpanii. Na pewno stało się tak w przypadku Torunia. To jedno z dwóch, obok Warszawy, miast w Polsce, w których zaczęto w szczególny sposób obchodzić święto Trzech Króli. Zaczęło się w 2009 roku za sprawą współpracy Torunia z hiszpańską Pampeluną. Oba miasta starały się wówczas o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Przyznawano go wówczas miastu polskiemu i hiszpańskiemu. Toruniowi i Pampelunie zabiegi o tytuł się nie udały, ale pozostała o nich tradycja hucznego świętowania Trzech Króli w pierwszym z tych miast.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Głównym elementem obchodów święta Trzech Króli jest przemarsz barwnego orszaku. W sobotę, tak jak w poprzednich latach, wyruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Znalazły się w nim czterometrowe figury gigantes. Przedstawiały każdego z trzech króli oraz słonia.
Atrakcje na Trzech Króli w Toruniu: koncert Viki Gabor
Orszak, do którego przyłączyło się wielu torunian i gości miasta, przeszedł przez deptak na starówce, czyli ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi. Zgodnie z hiszpańską tradycją rozdawane im były cukierki.
Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<
Deptakiem orszak dotarł na Rynek Nowomiejski, na którym zaplanowano kolejne atrakcje. Jedną z nich był występ Viki Gabor, nastoletniej wokalistki, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: