Informację o znacznie bardziej efektywnej szczepionce od tych opracowanych poprzednio pokazało Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologii. Z ASF zmaga się środkowa i wschodnia część Europy, Azja, Afryka. Wirus, choć niegroźny dla zdrowia ludzi, przynosi ogromne straty gospodarcze.
Na rynku wciąż nie ma szczepionki pozwalającej zabezpieczyć hodowle świń.
W ostatnim badaniu opublikowanym w Journal of Virology, zarówno niskie, jak i wysokie dawki tej szczepionki ASF były w 100% skuteczne przeciwko wirusowi, gdy świnie poddano testowi 28 dni po zaszczepieniu, zgodnie z informacją z 23 stycznia opublikowaną przez American Society for Mikrobiologia, pisze www.porkbusiness.com.
To Cię może też zainteresować
"Wielkim problemem związanym z tą szczepionką było nie tylko to, że była skuteczna przeciwko prowokacji zarówno przy wysokiej, jak i niskiej dawce, ale także u zwierząt poddanych prowokacji, nie nastąpiło wydalenie wirusa. Jest to tak ważne, że nie rozprzestrzeniamy stale wirusa zaszczepionymi zwierzętami" wyjaśnił amerykańskiemu portalowi Dave Pyburn, DVM, główny lekarz weterynarii National Pork Board.
To ważny krok, ale wciąż etap badań i jeszcze sporo czasu może minąć do momentu, kiedy szczepionka na ASF trafi do sprzedaży. Tymczasem zaglądamy do najnowszych statystyk ASF w Polsce.
- 361 przypadki ASF u dzików od początku 2020 roku
- prawie 2,5 tys. przypadków u dzików w 2019 r.
- brak ognisk ASF u świń w 2020
- 48 ognisk ASF u świń w 2019 r.
"Fakt" wskazuje, że ASF stoi za wzrostem cen wieprzowiny, na którą zapotrzebowanie jest w Chinach. Cena skupu żywca rzeźnego w grudniu 2019 roku w Polsce wyniosła średnio 6,26 zł/kg, podał Główny Urząd Statystyczny.
