Można i jest to terapia skuteczna.
Szczepionka przeciwko alergii - ile trwa leczenie?
Wprawdzie leczenie trwa 2-3 lata, ale pacjenci coraz częściej doceniają szczepionki przeciwko alergii. Przy dobrze prowadzonym leczeniu immunoterapia, czyli odczulanie jest skuteczne w 98-95 proc.
Szczepionka przeciwko alergii - na czym polega immunoterapia?
Immunoterapia polega na regularnym podawaniu coraz większych dawek alergenu, co prowokuje organizm do jego tolerancji. Dzięki temu przebieg reakcji alergicznej u pacjenta jest znacznie łagodniejszy lub ustępuje zupełnie. Ta metoda pomaga w uczuleniu na pyłki, świetne efekty przynosi w alergiach na jad pszczół i os.
Szczepionka przeciwko alergii - co to jest odczulanie podjęzykowe
Po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta, specjalista decyduje o przebiegu leczenia. Pacjent podpisuje zgodę na zastosowanie tej metody i zobowiązuje się do przestrzegania zaleceń lekarskich. Chory musi być świadomy, że będzie mu podawana substancja, na którą jest uczulony tak długo, aż uzyska się oczekiwany efekt. Potem, przez kilka lat, będzie podawana dawka podtrzymująca.
Pacjent przyjmuje alergen w postaci kropli. Są one nanoszone na błonę śluzową pod językiem. Preparat powinien tam pozostać przez dwie minuty. Potem można go połknąć. Kolejne dawki zażywa się w domu – codziennie lub kilka razy w tygodniu (schemat dawkowania ustali lekarz).
Szczepionka przeciwko alergii - skuteczne?
Bardzo ważna jest systematyczność i ścisłe przestrzeganie zasad odczulania. W czasie trwania terapii odbędzie się kilka wizyt kontrolnych, podczas których specjalista oceni postępy w odczulaniu i będzie mógł ewentualnie zmodyfikować dawkę preparatu.
Podczas pierwszej wizyty lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta jak zażywać preparat i założy dzienniczek odczulania, w którym chory będzie notował dziennie stosowane dawki.
Odczulanie musi być kontynuowane przez co najmniej trzy lata.
Jeśli w trakcie terapii pojawią się jakieś niepokojące dolegliwości, np.: zaostrzenie alergii, infekcja, inne choroby - należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Ważne! Wszelkie przerwy w procesie odczulania, takie jak zabiegi stomatologiczne, czy wyjazdy, powinny być konsultowane ze specjalistą prowadzącym.
Szczepionka przeciwko alergii - możliwe powikłania
Może pojawić się świąd i drętwienie w okolicy języka, obrzęk warg lub ból brzucha. Dolegliwości te przemijają i nie są wskazaniem do zmiany schematu odczulania.
Leczenie alergii metodą podskórną
W trakcie leczenia początkowego iniekcje (zastrzyki) są podawane co 7-14 dni, a w leczeniu podtrzymującym - co 4-6 tygodni. Bardzo ważne jest, by pacjent przestrzegał regularności wizyt. Podstawą terapii jest bowiem systematyczność. Każda iniekcja jest wykonywana pod nadzorem specjalisty.
Przez 12 godzin od podania zastrzyku odczulającego pacjent powinien mieć przy sobie gotowy do użycia inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela. Przez dobę od przyjęcia dawki alergenu trzeba unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, sauny i solarium.
Po podaniu zastrzyku może pojawić nasilenie objawów chorobowych,0 takich jak nieżyt nosa, duszność, kaszel. Nie są one jednak powodem do przerwania odczulania. Trzeba o tym poinformować lekarza prowadzącego, który zadecyduje, czy objawy niepożądane wymagają modyfikacji dawki alergenu.
Ceny badań w leczeniu poza umową z NFZ
- Spirometria - ok. 40 zł
- Spirometria z metacholiną - ok. 160 zł
- Testy płatkowe - ok. 140 zł
- Testy alergologiczne skórne - ok. 120 zł
- Odczulanie - ok. 80 zł
- IgE swoiste - ok. 38–76 zł/ jeden alergen
- IgE całkowite - ok. 30 zł
Biorezonans - niekonwencjonalna metoda terapii alergii
Urządzenie, wykorzystując drgania własne pacjenta, „wychwytuje” te złe i na ich podstawie diagnozuje problem, który potem, w trakcie odpowiednio dobranej terapii, likwiduje. Innymi słowy, drgania patogenne (złe) pacjenta zamienia na dobre fizjologiczne i wysyła je do organizmu, naprawiając defekt.
Metoda ta jest powszechnie stosowana we wszystkich krajach europejskich, (szczególnie w Niemczech). Zasłynęła z odczulania alergików na wszelkiego rodzaju alergeny, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować, fundując przykre dolegliwości związane z łzawieniem oczu , swędzeniem, pieczeniem, odczynami skórnymi, katarem czy nawet dusznościami i wstrząsem anafilaktycznym.
Na początku terapii wykonywane są bezbolesne i bezinwazyjne testy alergiczne i na ich podstawie ustalany jest program odczulania. Odczulania są całkowicie bezpieczne i z powodzeniem stosowane u małych pacjentów.
Zastosowanie biorezonansu jest znacznie szersze i pomaga między innymi w bólach różnego pochodzenia, wspomaganiu pracy różnych narządów, odtruwaniu z toksyn, wykrywaniu i usuwaniu różnych obciążeń np. baterii, wirusów, pasożytów, metali ciężkich i wielu innych. Są terapie, które świetnie podnoszą odporność u dzieci i dorosłych. Termin terapia biorezonansowa (BRT) został stworzony w 1987 na określenie „terapii drganiami własnymi organizmu pacjenta”. Jej twórcą jest niemiecki lekarz dr Franz Morell, który po raz pierwszy przedstawił możliwości jej zastosowania w 1977.
Działanie terapeutyczne przebiega nie w urządzeniu, lecz w samym organizmie pacjenta. Na skutek poprawy biofizykalnego stanu energetycznego pacjenta dochodzi stopniowo do poprawy procesów biochemicznych – normalizacji i wyleczenia.