Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły resortowe - prestiż plus pieniądze? Kolejne dwie placówki z regionu w tym gronie

es
Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu
Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu zspsamostrzel.edu.pl
- Cieszy nas, że mogą znaleźć się pieniądze na sprzęt rolniczy dla młodzieży z technikum - opowiada Małgorzata Ciechanowska, dyrektor zespołu szkół w Samostrzelu. Czym trzeba sobie zasłużyć na to, by znaleźć się w gronie szkół ministerialnych?

- To jak transfer z Lecha do Bayernu - tak, przypomnijmy, dyrektor szkoły w Sypniewie określił przyjęcie do grona placówek ministerialnych. Od 2021 roku znajdą się w nim kolejne dwie szkoły z Kujawsko-Pomorskiego.

Powiat mogileński przekaże ministrowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski - w Samostrzelu.

- Troszkę żałujemy, że w gronie szkół resortowych znajdziemy się dopiero na początku 2021, ale cieszy perspektywa większych możliwości finansowania - przyda się sprzęt rolniczy dla uczniów technikum - opowiada Małgorzata Ciechanowska, dyrektor zespołu szkół w Samostrzelu. I dodaje: - O to, by znaleźć się wśród szkół ministerialnych zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Mamy spore osiągnięcia: honorowy tytuł Złotej Szkoły w rankingu Perspektyw 2018. Nasi uczniowie nieprzerwanie od sześciu lat są olimpijczykami. W wyniku podwójnego rocznika, mamy liczne, bo czterdziestoosobowe klasy, ale radzimy sobie.

Historia tutejszej szkoły sięga 1945 roku.

"Na szkołę rolniczą przeznaczono pałac z parkiem oraz gospodarstwo stanowiące znaczną część jednego z majątków szlacheckich. Pałac w Samostrzelu wymagał kapitalnego remontu, zatem rozpoczęcie nauki nastąpiło w Olszewce oddalonej o około 9 km. W niewielkim budynku rozpoczęto naukę 16 września 1946 w dwóch klasach. W sierpniu 1948 zakończono remont pałacu i szkołę z Olszewki przeniesiono do Samostrzela", czytamy na stronie zspsamostrzel.edu.pl.

Polecamy także: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019. Zapisz się na 6. edycję!

Zajrzyjmy teraz do Bielic, gdzie również kształci się pokolenie przyszłych rolników.

Tutejsza szkoła powstała w kwietniu 1945. Początkowo jej bazę stanowiły baraki i sprzęt pozostały po istniejącej tu w czasie II wojny światowej niemieckiej szkole rolniczej. Wykorzystano również tutejszy pałac. Wiele zmieniło się w latach 1950 – 1977, kiedy to powstały między innymi budynki dydaktyczne, internat, warsztaty.

Dokument dotyczący przejęcia przez ministerstwo wspomnianych placówek oświatowych został podpisany przez Jana Krzyszofa Ardanowskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

- Zakładamy, że wzorem wcześniej przejętych od samorządów szkół rolniczych, także i w tym przypadku zaowocują działania polegające na unowocześnieniu kształcenia w tych szkołach, polepszeniu warunków do nauki, otwarciu się na szerszą współpracę z wyróżniającymi się gospodarstwami rolnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami, a także na wymianie doświadczeń z partnerami szkół zagranicznych - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Łącznie na liście ministerialnych szkół są 53 placówki.

Źródła informacji: MRIRW, zspsamostrzel.edu.pl, www.zs-bielice.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska