- Turystyka może naprawdę zmienić społeczności wiejskie, zapewniając miejsca pracy, wspierając przedsiębiorstwa oraz celebrując i chroniąc tradycje. Nasz konkurs rozpoznaje te obszary wiejskie, które zobowiązały się do uczynienia z turystyki filaru możliwości i dobrobytu – mówił Zurab Pololikashvili, sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO), gdy w 2021 r. otworzył konkurs „The Best Toursim Villages” na najlepsze wioski turystyczne na świecie.
Obszary do poprawy
Właśnie rusza jego trzecia edycja. Do udziału w niej zachęca Ministerstwo Sportu i Turystyki. Termin wysyłania formularzy upływa 9 czerwca 2023 r. Jako reprezentację Polski w konkursie Departament Turystyki MSiT zgłosi trzy wsie.
- Wyróżnione miejscowości będą wspierane przez szkolenia, wymianę doświadczeń oraz wspólną promocję na świecie. Te miejscowości, które nie spełniają w pełni wymagań, otrzymają wsparcie w celu poprawy obszarów zidentyfikowanych jako niedoskonałe – wylicza MSiT.
Punkty za tradycję
Takie obszary UNWTO dostrzegła w Istebnej, którą w 2022 r. Polska zgłosiła do konkursu. Resort informuje, że przedstawiciele Istebnej uczestniczyli już w pierwszym spotkaniu wiosek objętych programem modernizacji – 27 i 28 lutego 2023 w Arabii Saudyjskiej. - Program modernizacji został przygotowany z myślą o wsiach, które mają duży potencjał i są na dobrej drodze do znalezienia się w gronie najlepszych wsi turystycznych – wyjaśnia resort.
Szansę na wyróżnienie w konkursie mają miejscowości kładące nacisk na ochronę lokalnej kultury. Tym uwiodła jurorów Istebna. Nadal kultywuje się tam tradycyjne muzykę i taniec, noszenie stroju regionalnego, wytwarzanie dawnych instrumentów muzycznych, tradycje pasterskie i związaną z nimi produkcję lokalnych serów.
