Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielenie drzew. Czy nie za późno na ten zabieg? Prof. Pieniążek rozwiewa wątpliwości

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Bielenie ma wiele zalet, m. in. wiosenne zapobiega wpływowi przymrozków na kwiatostany i zawiązki owoców.
Bielenie ma wiele zalet, m. in. wiosenne zapobiega wpływowi przymrozków na kwiatostany i zawiązki owoców. Mariusz Kapała
Jak bielić drzewa, żeby to było najbardziej skuteczne? Jest kilka podpowiedzi, np. warto też bielić grube konary. Jednym z mitów na temat właściwego bielenia drzew jest zabieranie się za to dopiero na przedwiośniu.

Do bielenia drzew najczęściej stosuje wapno palone lub świeżo gaszone.

- Mylne jest domniemywanie, że wapno zabija zarazki i pasożyty. W rzeczywistości ani wapno, ani kreda czy inne substancje stosowane do bielenia nie mają takiego działania, a ponadto w korze zimują tylko nieliczne rodzaje patogenów – to jeden z mitów, który w swojej pracy „Sadownictwo” obala prof. Szczepan Aleksander Pieniążek, wieloletni dyrektor Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Profesor podkreśla, że wiosenne bielenie ma sens, ale właściwie powinno się bielić drzewa w grudniu, żeby uchronić je przez mrozem, który powoduje pękanie kory. - Bielenie wiosenne zapobiega wpływowi przymrozków na kwiatostany i zawiązki owoców, bo spowalnia obieg soków w roślinie - wyjaśnia ekspert.
Prof. Pieniążek poleca bielić drzewa najpóźniej w styczniu, bo słońce wznosi się wyżej i wybudza roślinę, przez co staje się podatna na przemarznięcie.

Prof. Pieniążek uczula na to, że najbardziej wrażliwa na mróz jest podstawa pnia, sam pień i nasady konarów, dlatego bielenie trzeba wykonać do ziemi. Ekspert radzi bielić większe części konarów, jeżeli roślina rozwidla się nisko. Powłoka powinna szczelnie pokrywać korę.

Źródło: „Sadownictwo”, prof. Szczepan Aleksander Pieniążek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska