Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak należy dbać o wątrobę w święta. Tych potraw lepiej unikać, aby być zdrowym [lista]

OPRAC.:
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Podczas świąt trudno nas sobie odmówić wielu potraw zwłaszcza, że niektóre goszczą w naszych domach tylko raz w roku
Podczas świąt trudno nas sobie odmówić wielu potraw zwłaszcza, że niektóre goszczą w naszych domach tylko raz w roku Grzegorz Dembinski/Zdjęcie ilustracyjne
Podczas Bożego Narodzenia najczęściej folgujemy sobie przy świątecznym stole. Jemy dużo, tłusto i ciężko. A tego bardzo nie lubi nasza wątroba. Jak o nią dbać i w jaki sposób wrócić do formy po świętach - radzi dietetyczka.

Zobacz wideo. Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego warto jeść śniadania?

Wątroba jest największym gruczołem w naszym organizmie. Jej podstawowe funkcje związane są przede wszystkim z metabolizmem. Narząd ten odgrywa kluczową rolę w wielu procesach m.in.: bierze udział w trawieniu, odtruwa organizm, magazynuje witaminy oraz żelazo, pełni także funkcje odpornościowe.

Nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby może objawiać się dość niespecyficznie, np. poprzez zmęczenie i osłabienie czy spadek nastroju i koncentracji. Jest ona jednocześnie organem posiadających duże zdolności regeneracyjne, a to oznacza, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć o nią dbać.

Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie

Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby ma przede wszystkim styl życia. Często powielany jest mit, że choroby wątroby dotyczą tylko osób nadużywających alkoholu.

Tymczasem długotrwale stosowana niewłaściwa, bogata w cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe dieta może doprowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Z przeprowadzonych przez firmę Sanofi badań wynika, że ryzyko wystąpienia tej choroby jest bardzo mocno skorelowane ze wskaźnikiem BMI, a nadwaga jest podobnym czynnikiem ryzyka rozwoju NAFLD, jak i otyłość.

Dlatego też w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. A o jednym i drugim bardzo łatwo zapominamy w czasie Świąt Bożego Narodzenia. - W czasie świąt mamy skłonność do przejadania się, a takie zachowania są bardzo szkodliwe dla naszego układu pokarmowego, w tym dla wątroby - mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspertka kampanii „Wątroba się sprawdza”- Wtedy jemy często potrawy smażone, bardzo obfite w tłuszcze i cukry proste, które mają na nas niekorzystny wpływ.

- Istnieje wiele sposobów, aby odejść od spożywania nie do końca korzystnych dla naszego samopoczucia i stanu zdrowia potraw i zamienić je na równie smaczne, ale lżejsze posiłki. Jedną z takich zmian może być na przykład stosowanie jogurtu naturalnego zamiast majonezu, gotowanie i pieczenie zamiast smażenia oraz ograniczenie dodatku cukru do ciast – mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny.

Dietetyczka dodaje, że dla naszego organizmu najlepsza jest dieta śródziemnomorska, której podstawą są warzywa liściaste, rośliny strączkowe oraz świeże zioła. Znajdują się w niej także produkty pełnoziarniste, ryby i orzechy w umiarkowanych ilościach oraz nabiał.

To też może Cię zainteresować

Czasem wątroba potrzebuje leków

Gdy zdrowa dieta i aktywność fizyczna nie wystarczają, wątrobę czasami trzeba wesprzeć lekami zawierającymi tzw. fosfolipidy niezbędne (EPL - Essential phospholipids) wysokiej jakości. Zawierają je tylko leki, nie suplementy diety.

Fosfolipidy niezbędne uczestniczą m.in. w regeneracji komórek oraz transporcie cząsteczek przez błony. Hamują procesy włóknienia w wątrobie, zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, uczestniczą w trawieniu tłuszczów i poprawiają wchłanianie się nierozpuszczonych witamin. Przede wszystkim jednak, fosfolipidy niezbędne wnikają w uszkodzone części błon komórkowych wątroby i przyspieszają jej regenerację.

Zanim jednak zaczniemy przyjmować leki, zawsze powinniśmy porozmawiać z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska