Na te potrawy trzeba uważać podczas kolacji wigilijnej
Boże Narodzenie to ulubione święta Polaków. To czas rodzinnych spotkań, wspólnego kolędowania, ale i suto zastawionego stołu, pełnego tradycyjnych potraw. Mnóstwo na nim smażonych ryb, słodkich ciast i smakowitych pierogów. I choć kuszą swoim smakiem i zapachem, to są niewątpliwym wyzwaniem dla naszej wątroby.
A to narząd, który w naszym organizmie odgrywa kluczową rolę. Przetwarza wszystko to, co zjadamy i wypijemy. Z tłustymi i bardzo słodkimi potrawami może mieć nie lada wyzwanie. Dlatego nie można zapominać o zdrowej diecie również w czasie świąt.
Te świąteczne potrawy mogą powodować problemy z wątrobą. Zobacz, czym lepiej się nie przejeść!
Na co trzeba szczególnie zwracać uwagę? Dla wątroby największym wyzwaniem będą m.in. pierogi z kapustą i grzybami. To potrawa, która zawiera dużo tłuszczu i jest ciężkostrawna. Gdy zjemy takich pierogów za dużo może to doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości: wzdęć, bólu brzucha, nudności.
Kolejną potrawą, na którą zwracają uwagę specjaliści to kutia. Po pierwsze: jest bardzo słodka, a po drugie: ma dużo maku, który "pęcznieje" w żołądku. Przy spożyciu dużych ilości może to powodować ból jamy brzusznej.
W czasie kolacji wigilijnej uważajmy także, by nie przejeść się krokietami. One również mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, głównie przez to, że są smażone na głębokim tłuszczu. Poza tym, podobnie jak w przypadku pierogów, musimy uważać na farsz.
Potrawy wigilijne, które szkodzą wątrobie - lista. Tego lepiej nie jeść za dużo
Specjaliści zwracają uwagę, że także popularne świąteczne ciasta nie są wskazane w większych ilościach. Negatywnie na wątrobę może wpłynąć przejedzenie się sernikiem, makowcem lub piernikiem. Piszemy o tym także w naszej galerii.
W czasie świąt, poza tradycyjnymi potrawami, na stołach pojawia się także alkohol - w mniejszych lub większych ilościach. On także nie jest sprzymierzeńcem wątroby i dodatkowo ją obciąża. Jego nadmierne spożycie może doprowadzić nawet do zapalenia tego narządu.
Lekarze radzą jak przygotować się do świątecznego biesiadowania. Jeśli odczuwamy bóle brzucha po jedzeniu można zaopatrzyć się w leki, które wspomagają pracę wątroby. Dodatkowo pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu i robieniu przerw pomiędzy posiłkami.
