Tak nie wolno dezynfekować maseczki. Zobacz i nie popełniaj...

  Tak nie wolno dezynfekować maseczki. Zobacz i nie popełniaj tych błędów! [wideo]

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Pomorska

  Obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Mamy różne typy maseczek i musimy pamiętać o odpowiednim dbaniu o higienę. Pojawia się jednak pytanie, jak prać maseczki ochronne, aby nie zniszczyć ich właściwości? Wiele osób zastanawia się też, gdzie wyrzucać maseczki. Odpowiadamy.
  Maseczki wielokrotnego użytku należy odpowiednio dezynfekować. Maseczkę jednorazową należy po użyciu bezwzględnie wyrzucić po użyciu.

  Tak nie wolno dezynfekować maseczki. O czym należy pamiętać? Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie! Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy. W przypadku prasowania należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze żelazka, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

  Maseczki jednorazowe. Kiedy i jak je dezynfekować?


  Chociaż wielu próbuje dezynfekować maseczki jednorazowe, odpowiedź lekarzy jest tylko jedna i stanowcza – tego typu maseczkę trzeba wyrzucić zaraz po użyciu.

  Zobacz: Tak nie powinno używać się maseczki. Zobacz i nie popełniaj już takich błędów

  Dlaczego? Jest ona skuteczna przez jakieś 15 minut od założenia. Dezynfekcja jest oczywiście możliwa, ale nie gwarantuje, że maseczka będzie nas chronić tak samo skutecznie, jak za pierwszym razem.

  Maseczki wielorazowe. Jak o nie dbać?


  Maseczki wielorazowe, chociaż droższe od jednorazowych, są dużo łatwiej dostępne. Nie chronią stuprocentowo przed koronawirusem, ale zmniejszają ryzyko zarażenia. Podczas ich użytkowania, należy pamiętać o bezpieczeństwie i dezynfekcji. Maseczkę wielorazową należy wymienić na kolejną, kiedy zrobi się wilgotna lub po powrocie do domu. Zużytą maseczkę można zdezynfekować lub wyprać.

  Jak prać maseczki ochronne?


  Pranie maseczek ochronnych w pralce. Maseczkę ochronną najlepiej włożyć do pralki używając rękawiczek. Po włożeniu maseczek do pralki należy ostrożnie zdjąć rękawiczki i wyrzucić je, a następnie umyć ręce.

  Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury (minimum 100-110 stopni Celsjusza).
  • Maseczki ochronne można także wygotować - należy umieścić maseczkę w pustym czystym słoiku, zakręcić wieczko i gotować słoiki we wrzątku przez 30-40 minut.
  • Można je także dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu.


  (AIP)

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo