Konkurs projektowy wygrała pracownia z Warszawy
Prace na konkurs architektoniczny „Ulica 3 Maja woonerfem” nadesłały zespoły z Warszawy, Chorzowa i Szczecina. Wszystkie nadesłane prace spełniały wymogi formalne. Wyniki konkursu ogłoszone zostały we wtorek 18 maja. Zwyciężył projekt zgłoszony przez pracownię Sawawa z Warszawy. Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość przystąpienia do negocjacji umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dla wspomnianego zadania.
- Poziom prac był wysoki, było z czego wybierać. Myślę, że Włocławek zyska wysokiej jakości przestrzeń publiczną. Jest to szczególnie istotne w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów Gminnego Programu Rewitalizacji
– napisał na Facebooku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.
Projekt dotyczący przebudowy ul. 3 Maja we Włocławku
- Podstawowymi założeniami zwycięskiego projektu pracowni Sawawa z Warszawy, były: ochrona i wyeksponowanie historycznej przestrzeni ulicy 3 Maja poprzez podkreślenie jej wartości urbanistycznych i architektonicznych, stworzenie przyjaznego i bezpiecznego obszaru dla wszystkich użytkowników ulicy oraz urządzenie reprezentacyjnej, wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która przyczyni się do aktywizacji parterów usługowych oraz wnętrz kwartałów zabudowy powiązanych funkcjonalnie z ulicą 3 Maja i Śródmieściem
– informuje Urząd Miasta Włocławek.
Ulica 3 Maja we Włocławku ma być wygodna dla pieszych
W projekcie, przestrzeń uliczna została dostosowana do prędkości i wygody ruchu pieszego. Piesi mają mieć uprzywilejowany dostęp do przestrzeni przy pierzejach usługowych, przestrzeni wydzielonych wielofunkcyjnych placyków oraz centralnie położonego ciągu pomiędzy szpalerami drzew.
- Centrala część ulicy poszczególnych odcinków ulicy oraz placyków jest również udostępniona dla uspokojonego ruchu samochodów (jednokierunkowego) oraz ruchu rowerowego (dwukierunkowego). Pojazdy te powinny poruszać się jednak wolniej i ustępować pierwszeństwa pieszym, na co wskazuje sposób urządzenia przestrzeni ulicznej
– czytamy w informacji nadesłanej przez Urząd Miasta Włocławek.
Będą nawiązania do włocławskiego fajansu
Na ulicy 3 Maja miałyby znaleźć się również elementy małej architektury oraz motywy artystyczne i nawiązania do lokalnej tradycji. W projekcie zamieszczono między innymi: meble miejskie ozdobione wzorami charakterystycznymi dla włocławskiego fajansu.
- Unikalnym elementem wyposażenia przestrzeni ulicy będą indywidualnie zaprojektowane kamienne ławy, kubiki – postumenty i tablice informacyjne. Podobne elementy mogą być stosowane również w innych częściach miasta, np. w sąsiedztwie obiektów historycznych lub miejsc związanych z lokalną tradycją
– czytamy w zwycięskim projekcie.
Na pięciu lokalnych placykach, które wydzielone zostaną w przestrzeni ulicy, umieszczone zostaną postumenty i tablice informacyjne poświęcone wybitnym osobom związanym z historią Włocławka. Mowa o:
- rzeźbiarzu Stanisławie Zagajewskim;
- inżynierze-wynalazcy Józefie Tykocińskim;
- kpt. Stanisławie Skarżyńskim;
- biochemiku Tadeuszu Reichsteinie;
- malarzu Aleksandrze Laszenko.
Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych mieszkańców miasta – z myślą o nich powstaną mini place zabaw. Będą też niewielkie place rekreacyjne (np. ze stolikami do gry w szachy) i więcej zieleni – m.in. drzew krzewów.
W projekcie zamieszczono także kosztorys. Łączy koszt prac projektowych wyceniono na 439 110 zł brutto, natomiast łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ulicy, wyceniono na 9 800 025 zł brutto.
