MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowy łącznik ulic Kwiatowej i Toruńskiej w Grudziądzu. Patronem został Robert Piłat: "To osoba zasłużona dla miasta". Zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Z udziałem rodziny i władz samorządowych Grudziądza nadano imię ulicy Roberta Piłata zasłużonego Grudziądzanina.
Z udziałem rodziny i władz samorządowych Grudziądza nadano imię ulicy Roberta Piłata zasłużonego Grudziądzanina. Piotr Bilski
Z udziałem licznej rodziny i władz samorządowych Grudziądza nadano imię Robert Piłata nowo wybudowanemu łącznikowi drogowemu ulic Kwiatowej i Toruńskiej.

Zbigniew Piłat, syn Roberta Piłata ze wzruszeniem dziękował władzom Grudziądza: - Tak wspaniale i zaszczytnie uhonorowaliście państwo Roberta Piłata, mojego świętej pamięci ojca nadając Jego imię ulicy oraz wyraziliście zgodę na zawieszenie tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał z całą naszą rodziną - mówił Zbigniew Piłat.

Szczególne podziękowania Zbigniew Piłat skierował w stronę Ryszarda Bynera, redaktora Kalendarza Grudziądzkiego. - To właśnie jemu zawdzięczamy to, że dzisiaj spotykamy się w tym miejscu z tak wspaniałej okazji. Opublikował w jednym z wydań Kalendarza Grudziądzkiego artykuł zatytułowany "Bohater roty, więzień gułagu" - wyjaśnia Zbigniew Piłat. - Przedstawił w nim obszerny, patriotyczny biogram Roberta Piłata, działacza społecznego, ruchu śpiewaczego. Za wartości patriotyczne jakie wyznawał zapłacił najwyższą cenę: życie.

Warto to wiedzieć

Trudny życiorys patrioty

Nad tym, aby nadano łącznikowi drogowemu ulic Kwiatowej i Toruńskiej patrona Roberta Piłata pracowano dłuższy czas. W działaniach tych brali udział radni, prezes chóru Echo oraz syn Roberta Piłata, Zbigniew. Owocem tych prac była podjęta przez Radę Miejską Grudziądza uchwała w tej sprawie, nad którą pochylono się podczas sesji w maju 2023 roku.

W uzasadnieniu czytamy m. in. "Robert Piłat urodził się 7 października 1897 roku. . Już w wieku 9 lat wziął udział w proteście młodzieży przeciw ustanowionemu przez Prusaków zakazowi używania języka polskiego. Wybuch I wojny światowej oznaczał dla Roberta Piłata, jak zresztą dla wielu Polaków, wcielenie do armii niemieckiej.

Lata grudziądzkie to dla Roberta Piłata okres nader aktywny. Prowadził wtedy sklep z artykułami biurowymi i szkolnymi oraz przedstawicielstwo dziennika „Goniec Nadwiślański”. Udzielając się w harcerstwie, pozostawał członkiem Związku Uczestników Strajków Szkolnych na Pomorzu oraz należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W pierwszej połowie lat 30. był prezesem chóru Echo. Był również prezesem chóru „Moniuszko”, najstarszego w Grudziądzu, formalnie istniejącego już od 1918 roku.

Polityczno-wojenna zawierucha lat 30. spowodowała, że Robert Piłat ponownie musiał przywdziać mundur i stanąć w obronie ojczyzny. Zachorował na tyfus i umarł 20 lipca 1945 roku". Pełna treść uchwały: TUTAJ

Czytaj także:

- Ten łącznik teraz jest jeszcze może nie do końca wykorzystany, ale docelowo powstaną tutaj bloki mieszkalne w ramach osiedla Centralnego. Ta ulica zyskuje godnego patrona, który jest mocno związany z Grudziądzem. Był szefem chóru Echo w okresie międzywojennym, chóru Moniuszko - wylicza prezydent Maciej Glamowski. - Dodajmy działał także w konspiracji w okresie II wojny światowej, w końcu zesłany i zginął z rąk SB. Robert Piłat to osoba o trudnym życiorysie, ale zasłużona wpisująca się w historię naszego miasta.

Powstała droga, 101 miejsc parkingowych i chodnik

Dodajmy. Łącznik ma około 280 metrów, powstały też chodniki, a co bardzo istotne, także 101 miejsc parkingowych. Koszt budowy to ponad 4,6 mln zł przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie ponad 2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska