Zbigniew Piłat, syn Roberta Piłata ze wzruszeniem dziękował władzom Grudziądza: - Tak wspaniale i zaszczytnie uhonorowaliście państwo Roberta Piłata, mojego świętej pamięci ojca nadając Jego imię ulicy oraz wyraziliście zgodę na zawieszenie tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał z całą naszą rodziną - mówił Zbigniew Piłat.
Szczególne podziękowania Zbigniew Piłat skierował w stronę Ryszarda Bynera, redaktora Kalendarza Grudziądzkiego. - To właśnie jemu zawdzięczamy to, że dzisiaj spotykamy się w tym miejscu z tak wspaniałej okazji. Opublikował w jednym z wydań Kalendarza Grudziądzkiego artykuł zatytułowany "Bohater roty, więzień gułagu" - wyjaśnia Zbigniew Piłat. - Przedstawił w nim obszerny, patriotyczny biogram Roberta Piłata, działacza społecznego, ruchu śpiewaczego. Za wartości patriotyczne jakie wyznawał zapłacił najwyższą cenę: życie.
Warto to wiedzieć
Trudny życiorys patrioty
Nad tym, aby nadano łącznikowi drogowemu ulic Kwiatowej i Toruńskiej patrona Roberta Piłata pracowano dłuższy czas. W działaniach tych brali udział radni, prezes chóru Echo oraz syn Roberta Piłata, Zbigniew. Owocem tych prac była podjęta przez Radę Miejską Grudziądza uchwała w tej sprawie, nad którą pochylono się podczas sesji w maju 2023 roku.
W uzasadnieniu czytamy m. in. "Robert Piłat urodził się 7 października 1897 roku. . Już w wieku 9 lat wziął udział w proteście młodzieży przeciw ustanowionemu przez Prusaków zakazowi używania języka polskiego. Wybuch I wojny światowej oznaczał dla Roberta Piłata, jak zresztą dla wielu Polaków, wcielenie do armii niemieckiej.
Lata grudziądzkie to dla Roberta Piłata okres nader aktywny. Prowadził wtedy sklep z artykułami biurowymi i szkolnymi oraz przedstawicielstwo dziennika „Goniec Nadwiślański”. Udzielając się w harcerstwie, pozostawał członkiem Związku Uczestników Strajków Szkolnych na Pomorzu oraz należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W pierwszej połowie lat 30. był prezesem chóru Echo. Był również prezesem chóru „Moniuszko”, najstarszego w Grudziądzu, formalnie istniejącego już od 1918 roku.
Polityczno-wojenna zawierucha lat 30. spowodowała, że Robert Piłat ponownie musiał przywdziać mundur i stanąć w obronie ojczyzny. Zachorował na tyfus i umarł 20 lipca 1945 roku". Pełna treść uchwały: TUTAJ
Czytaj także:
- Ten łącznik teraz jest jeszcze może nie do końca wykorzystany, ale docelowo powstaną tutaj bloki mieszkalne w ramach osiedla Centralnego. Ta ulica zyskuje godnego patrona, który jest mocno związany z Grudziądzem. Był szefem chóru Echo w okresie międzywojennym, chóru Moniuszko - wylicza prezydent Maciej Glamowski. - Dodajmy działał także w konspiracji w okresie II wojny światowej, w końcu zesłany i zginął z rąk SB. Robert Piłat to osoba o trudnym życiorysie, ale zasłużona wpisująca się w historię naszego miasta.
Powstała droga, 101 miejsc parkingowych i chodnik
Dodajmy. Łącznik ma około 280 metrów, powstały też chodniki, a co bardzo istotne, także 101 miejsc parkingowych. Koszt budowy to ponad 4,6 mln zł przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie ponad 2 mln zł.
