Częściowo wolne wybory zakończyły się zwycięstwem "Solidarności", którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali PZPR-owskiej władzy czerwoną kartkę i postawili na działaczy związanych z Solidarnością i Lechem Wałęsą.
Z ramienia KO Lecha Wałęsy w okręgach bydgoskim, chojnickim i inowrocławskim, startowali Antoni Tokarczuk, Ryszard Helak, Andrzej Wybrański i działacze rolniczej "S", Roman Bartoszcze, Ignacy Guenther. Sam Jan Rulewski nie kandydował, ale patronował Solidarnościowo-Opozycyjnemu Komitetowi Wyborczemu, który wystawił dwóch kandydatów: Stefana Pastuszewskiego - do Sejmu i Tadeusza Jasudowicza - do Senatu. W sumie, z ówczesnego województwa bydgoskiego, z list opozycji, do izb parlamentu dostało się sześć osób. Oprócz wymienionych mandat senatora zdobył Aleksander Paszyński.
Tak wyglądały czołówki i artykuły w gazetach w okresie wyborczym 1989
Zobaczcie w poniższej galerii, jak w okresie wyborczym wyglądały czołówki "Gazety Pomorskiej", "Gazety Wyborczej", "Dziennika Wieczornego", czy "Trybuny Ludu".
