
Alpakoterapia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli leczenia z udziałem zwierząt, podobnie jak hipoterapia, dogoterapia czy felinoterapia.
Alpaki często określa się mianem "żywe maskotki" - zwierzęta te lubią towarzystwo, są bardzo pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie. Alpaki to zwierzęta delikatne o bardzo łagodnym usposobieniu. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z ludźmi i innymi zwierzętami. Są też inteligentne, szybko uczą się nowych rzeczy, jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.
Okazuje się, że kontakt z alpakami ma pozytywny wpływ na organizm - na zdrowie psychiczne i fizyczne. Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści.
W jaki sposób kontakt z alpakami wpływa na organizm? Jakie korzyści może przynieść aplakoterapia? Zobacz teraz w naszej galerii >>>>>

Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt poprzez zabawy, głaskanie i karmienie. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, są ciekawskie, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać. Kontakt z alpakami ma pozytywny wpływ na samopoczucie - uspokaja, wycisza i rozluźnia a w organizmie wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia.

U dzieci kontakt z alpakami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie.

Alpaki dbają o rozwój ruchowy, wspomagają budowanie samooceny, pewności siebie, uczą empatii oraz odpowiedzialności. Pomagają też dzieciom z trudnościami w uczeniu się.