Najwięcej lasów rośnie w północnej części naszego regionu (Bory Tucholskie) oraz na zachodzie Kujaw i Pomorza. Na pozostałym obszarze są bardziej rozproszone. Najmniej lasów występuje na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim.
W kujawsko-pomorskich lasach przeważa sosna
Ponieważ średnia opadów w naszym regionie jest niższa i przeważają tu gleby ubogie, głównie bielicowe i rdzawe, głównym gatunkiem jest sosna zwyczajna.
- Powierzchniowy udział drzewostanów z przewagą sosny jest bardzo duży i wynosi ponad 89 proc. - podaje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. - Na ubogich siedliskach sosna tworzy lite drzewostany, natomiast na siedliskach żyźniejszych występuje w zmieszaniu z dębem, brzozą oraz świerkiem.
Buków mamy niewiele, ale nie możemy narzekać na brak brzóz. – Brzozy są spotykane niemal na każdym siedlisku, lecz z rozmaitym udziałem – zaznaczają LP. - Na siedliskach wilgotnych mogą występować jednocześnie z brzozą omszoną.
Buki porastają niewielkie powierzchnie w regionie. Występują na żyznych glebach, często z domieszką dębu. - W lesie łęgowym dąb rośnie z udziałem lipy, jesionu i wiązu, a w lasach wilgotnych, z udziałem brzozy i olszy – uściślają LP.
Takie działki leśne są na sprzedaż w Kujawsko-Pomorskiem
Wśród aktualnych ofert na sprzedaż lasu w Kujawsko-Pomorskiem przeważają siedliska z dominacją sosny. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić, żeby mieć swój las. Zobaczcie oferty w naszej galerii.
