- Tak, kwitnie! - informuje Górznieńsko-Lidzbardzki Park Krajobrazowy, gdzie znajduje się rezerwat przyrody „Szumny Zdrój” z łanami czosnku niedźwiedziego.
- Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), inaczej czosnek cygański lub cebula czarownic, to roślina, której właściwości ceniono już w starożytności – podają Lasy Państwowe. - Natomiast starogermańska opowieść głosi, że był on pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się ze snu zimowego, stąd też nazwa rośliny.
Ma ona delikatny, czosnkowy posmak.
- Jest ceniona ze względu na właściwości zdrowotne oraz walory smakowe. I, co najważniejsze, jadalne są wszystkie jej części – podkreślają leśnicy.
Czosnek niedźwiedzi ma właściwości naturalnego antybiotyku. Oczyszcza i wzmacnia organizm. Działa silnie bakteriobójczo, obniża ciśnienie krwi, wspomaga serce, zapobiega miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci.
- Czosnek niedźwiedzi zawiera związki czynne tzw. fitoncydy. To właśnie one likwidują patogeny, nie wywołując przy tym skutków ubocznych. Najsilniejsze działanie ma zebrany wcześnie, przed kwitnieniem – rekomendują Lasy Państwowe.
- Pamiętajmy jednak, że czosnek niedźwiedzi od 2004 roku objęty jest ochroną, co oznacza że nie wolno zrywać go ze środowiska naturalnego występowania – uczulają przyrodnicy z Górznieńsko-Lidzbardzkiego Parku Krajobrazowego. - Gatunek umieszczono także na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006). Do celów użytkowych można go pozyskiwać wyłącznie z upraw.
Cebulki można kupić np. przez internet. 60 sztuk kosztuje około 30 zł. Czosnek lubi wilgoć. W naturze rośnie w runie wilgotnych lasów liściastych. W sprzedaży jest też czosnek niedźwiedzi suszony. Za 200 g trzeba zapłacić ok. 25 zł. Można go stosować jako przyprawę do wszelkich potraw wytrawnych.
Źródło: Lasy Państwowe, Górznieńsko-Lidzbardzki Park Krajobrazowy
