Noc świętojańska z 23 na 24 czerwca to jedno z głównych świąt ludowych, czczone jako dzień przesilenia letniego już przez Słowian. Po wielu latach nie brakuje naśladowców tamtych zwyczajów. Imprezy z okazji nocy świętojańskiej organizowane są również w naszym regionie, np. w Górznie czy w Kozłowie nad Wdą.
Tradycyjne świętowanie odbywało się w pobliżu wody, w której można było wykąpać się i puścić na niej wianki. Wszystko działo się w świetle ogniska, przy którym tańczono, śpiewano i skakano przez ogień. Przed chrześcijaństwem obchodzono noc kupały, podczas której dobierały się pary, organizowano zaślubiny, szukano kwiatu paproci i kąpano się w porannej rosie.
Wystarczyło dotknąć dziurawca
Nieodłącznymi towarzyszami nocy świętojańskiej są zioła, baza wianków, ale też ozdoba domów i źródło dymu do odstraszania czarownic. Korzystano z ziół o sprawdzonej mocy i zakwitających w okolicy 24 czerwca.
Ks. Jan Twardowski pisał: „Dziurawiec - posłuszne ziele - w noc świętojańską zakwita. Dar wprost z bożej apteki. Leczy wątrobę, jelita. O jakże dla nas łaskawe są twoje listki dziurawe”.
- W wierzeniach ludowych dziurawiec chronił przed demonami i boginkami. Dlatego był ważny dla matek, które właśnie urodziły dziecko. Zgodnie z religią katolicką, miały dwa tygodnie na ochrzczenie go, a w tym czasie maleństwo było bardzo narażone na ataki wodniczek, które mogły podmienić dziecko. Wystarczyło dotknąć dziurawca, żeby się przed tym uchronić. Dziurawiec był używany powszechnie - mówiła w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie Laura Maciejewska.
Takie zioła symbolizują noc świętojańską
Jakie zioła symbolizują noc świętojańską i dlaczego? Sprawdźcie w naszej galerii.
