Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że przeciętnie przyjmujemy 1,2 - 1,5 litra płynów dziennie, a z owocami i warzywami – ok. 2 litrów. Organizm jednak stale traci wodę – w trakcie oddychania i pocenia, a w największej ilości z moczem i kałem. Razem to aż 2 - 2,4 l na dobę.
Ponieważ organizm nie może magazynować zapasu wody, konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu całego dnia. Ilość, którą należy spożyć, wyznacza masa ciała: dorośli 2 - 4 proc. wagi, dzieci 10 - 15 proc. wagi.
- Odczuwalne pragnienie chwilowo zaspokojone nie świadczy o wystarczającym uzupełnieniu wody. Następuje ono dopiero pod koniec następnego dnia przez picie systematyczne, wskazanymi porcjami co najmniej 2 litrów wody lub płynów z jej udziałem – uczula GIS.
Na zwracać uwagę, gdy kupujemy wodę? Zobacz!
Szczególnie cenne dla zdrowia są wody mineralne. Zgodnie z wykazem Głównego Inspektora Sanitarnego z 17 listopada 2022 r., w Polsce mamy 151 wód uznanych jako naturalne wody mineralne, w Kujawsko-Pomorskiem – 5. Które to źródła i na co zwracać uwagę, gdy kupujemy wodę? Sprawdźcie w naszej galerii.
Źródło: GIS
