MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zachowania świadczą o mobbingu w pracy! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę [lista]

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Sprawdź w naszej galerii jakie zachowania są przejawami mobbingu w pracy>>>
Sprawdź w naszej galerii jakie zachowania są przejawami mobbingu w pracy>>>Pixabay
Rośnie skala dyskryminacji i mobbingu w Polsce. Tylko w 2019 roku aż 46% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych padło ofiarą mobbingu. Świadome i uporczywe nękanie pracownika może skutkować brakiem efektywności, obniżoną samooceną, a także stanami lękowymi. W naszej galerii przedstawiamy zachowania, które świadczą o stosowaniu mobbingu w miejscu pracy.

Mobbing w pracy

Wyzwiska, zaczepki, wyśmiewanie, napastowanie - takie zachowania mogą być przejawami mobbingu w miejscu pracy. Mimo rosnącej świadomości społecznej wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są ofiarami przemocy. Definicja mobbingu zawarta jest w kodeksie pracy w art. 943 § 2.

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z ustawą osoba, u której mobbing wywołał problemy zdrowotne, może dążyć do zadośćuczynienia. Dodatkowo pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo do odszkodowania wyższego, niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie przepisów z dnia 10.10.2002. Taka osoba powinna złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy i uzasadnić swoje postępowanie. Sprawdź w naszej galerii zachowania, które mogą świadczyć o stosowaniu mobbingu w miejscu pracy!

Kto może paść ofiarą mobbingu?

Wyniki pokazują, że coraz częściej ofiarami mobbingu padają pracownicy, którzy cechują się pracowitością i perfekcjonizmem. Ponadto osoby wrażliwe na krytykę innych oraz z niskim poczuciem własnej wartości mogą stać się ofiarami mobbingu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie konflikty w pracy i brak sympatii wśród kolegów z zespołu są przejawami przemocy. Według kodeksu pracy nękanie musi być długotrwałe i uporczywe. To ważne, ponieważ na osobach pokrzywdzonych spoczywa obowiązek udowodnienia winy osób znęcających się.

Gdzie zgłosić mobbing?

Samodzielne radzenie sobie z przemocą w miejscu pracy przerasta wiele osób. Dlatego warto wiedzieć, gdzie zgłosić mobbing. Osoba, która doświadczyła nękania, może poinformować związki zawodowe działające na terenie firmy lub Państwową Inspekcję Pracy. W takich przypadkach Inspekcja Pracy zarządza kontrolę całego przedsiębiorstwa. W przypadku poważnych nadużyć przez pracodawcę ofiara może wysłać pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także zgłosić sprawę na policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te zachowania świadczą o mobbingu w pracy! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę [lista] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska