Mobbing w pracy
Wyzwiska, zaczepki, wyśmiewanie, napastowanie - takie zachowania mogą być przejawami mobbingu w miejscu pracy. Mimo rosnącej świadomości społecznej wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są ofiarami przemocy. Definicja mobbingu zawarta jest w kodeksie pracy w art. 943 § 2.
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Zgodnie z ustawą osoba, u której mobbing wywołał problemy zdrowotne, może dążyć do zadośćuczynienia. Dodatkowo pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo do odszkodowania wyższego, niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie przepisów z dnia 10.10.2002. Taka osoba powinna złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy i uzasadnić swoje postępowanie. Sprawdź w naszej galerii zachowania, które mogą świadczyć o stosowaniu mobbingu w miejscu pracy!
Kto może paść ofiarą mobbingu?
Wyniki pokazują, że coraz częściej ofiarami mobbingu padają pracownicy, którzy cechują się pracowitością i perfekcjonizmem. Ponadto osoby wrażliwe na krytykę innych oraz z niskim poczuciem własnej wartości mogą stać się ofiarami mobbingu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie konflikty w pracy i brak sympatii wśród kolegów z zespołu są przejawami przemocy. Według kodeksu pracy nękanie musi być długotrwałe i uporczywe. To ważne, ponieważ na osobach pokrzywdzonych spoczywa obowiązek udowodnienia winy osób znęcających się.
Gdzie zgłosić mobbing?
Samodzielne radzenie sobie z przemocą w miejscu pracy przerasta wiele osób. Dlatego warto wiedzieć, gdzie zgłosić mobbing. Osoba, która doświadczyła nękania, może poinformować związki zawodowe działające na terenie firmy lub Państwową Inspekcję Pracy. W takich przypadkach Inspekcja Pracy zarządza kontrolę całego przedsiębiorstwa. W przypadku poważnych nadużyć przez pracodawcę ofiara może wysłać pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także zgłosić sprawę na policję.
