W badaniu przeprowadzonym tego lata brano pod uwagę takie czynniki, jak stosunek do przemocy wobec kobiet, a także wskaźniki równości płci.
Na pierwszym miejscu jest Irlandia z oceną bezpieczeństwa 7,88 na 10. Zielona Wyspa osiąga szczególnie wysokie wyniki za obowiązujące przepisy chroniące kobiety przed przemocą, a także jeśli chodzi o lokalne postawy wobec przemocy wobec kobiet.
Na drugim miejscu jest Austria z ogólną notą 7,70 na 10. Kraj ten osiąga szczególnie wysokie wyniki, jeśli chodzi o odsetek kobiet, które czują się bezpiecznie chodząc samotnie w nocy (79%). Austria ma również jeden z najwyższych wyników indeksu bezpieczeństwa 73.92/100.
To też może Cię zainteresować
Trzecie miejsce zajmuje Norwegia z wynikiem 7,45 na 10. Kraje skandynawskie zwykle zajmują wysokie miejsca w badaniach społecznych. Okazuje się, że tak jest również w tym przypadku, bo w Norwegii kobiety mogą się czuć bezpieczne nawet chodząc samotnie w nocy. Dobrze chronią je także przepisy dotyczące przemocy domowej.
Dalsze spostrzeżenia z badań
Krajem o najniższym wskaźniku przemocy domowej jest Kanada na poziomie 1,9% (tyle kobiet doświadcza przemocy). Krajem o najwyższym wyniku bezpieczeństwa jest Szwajcaria, która uzyskała 78,32 na 100 punktów. Najbezpieczniejszym krajem do chodzenia w nocy jest Norwegia, gdzie 83% kobiet czuje się bezpiecznie.
To też może Cię zainteresować
Z badań wynika, iż w Polsce przemocy doświadcza 13 proc. kobiet. Wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 70.21 na 100. 61 proc. kobiet czuje się bezpiecznie spacerując samotnie nocą.
