Wielki Piątek, jako dzień upamiętnienia męki i śmierci Jezusa Chrystusa, wywodzi się bezpośrednio z wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie, zwłaszcza w Ewangeliach. Według chrześcijańskiej tradycji, to właśnie w Wielki Piątek Jezus został ukrzyżowany.
Obchody Wielkiego Piątku jako ważnego elementu Wielkiego Tygodnia rozwinęły się w kościele już we wczesnych wiekach chrześcijaństwa. Pierwsze opisy obchodów Wielkiego Piątku w kościele rzymskim pochodzą z VII wieku.
"Od początku rezygnowano tego dnia z Mszy świętej. Zastępować ją miała prosta liturgia składająca się z serii czytań, modlitwy powszechnej i adoracji krzyża. Zwyczaj wielkopiątkowej komunii świętej nie był stały. Czasami liturgię kończono eucharystią konsekrowaną dzień wcześniej, czasami zaś zrezygnowano z niej uznając adorację za wystarczającą".*
Obecnie Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz wielu innych wyznań chrześcijańskich.
Tego nie można robić w Wielki Piątek. Tego zakazuje kościół katolicki
W Wielki Piątek, szczególnie w Kościele katolickim, obowiązują pewne zakazy i praktyki, które mają na celu oddanie szacunku i uczczenie męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa. Szczegóły podajemy w naszej galerii:
*Skąd wywodzi się tradycja Wielkiego Piątku? „W pierwszych latach chrześcijaństwa uciekano od symbolu krzyża”; https://historia.wprost.pl/10050851/skad-wywodzi-sie-tradycja-wielkiego-piatku-w-pierwszych-latach-chrzescijanstwa-uciekano-od-symbolu-krzyza.html