Warto wspomnieć, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednostką, której głównym zadaniem jest prowadzenie kursów i szkoleń dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z całego kraju. To właśnie w CSWOT przez dotychczasowe sześć lat działania kilka tysięcy żołnierzy zdobywało m.in. kwalifikacje medyczne, które teraz wykorzystują do niesienia pomocy.
- Pomimo ciągłej realizacji działalności szkoleniowej, zebraliśmy chętnych żołnierzy, którzy wyjechali właśnie na południe naszego kraju aby pomóc w walce z powodzią oraz jej skutkami. Łączymy się w tych trudnych czasach ze wszystkimi ludźmi, którzy tej pomocy oczekują i udzielimy im jej – powiedział płk dr Przemysław Żukowski.
To też może Cię zainteresować
Obecnie w walce z falą powodziową i jej skutkami zaangażowanych jest ponad 22 tys. żołnierzy. Ich zadania ukierunkowane są m.in. na umacnianie wałów przeciwpowodziowych, wspieranie działań ewakuacyjnych, działania wspierające usuwanie skutków po powodzi, loty rozpoznawcze, ewakuacje oraz transport medyczny pacjentów, a także wsparcie logistyczne i medyczne pokrzywdzonych osób.
