Spis treści
Truskawki z Kaszub z oznaczeniem geograficznym
Do grona symboli Kaszub właśnie dołączył sezonowy owoc. Truskawka kaszubska zyskała ochronę prawną, nie tylko ze względu na walory jakościowe, ale także z racji miejsca, w którym rośnie.
Eksperci uznali, że dzięki odpowiednim właściwościom glebowym i klimatycznym Kaszub, jest bardziej aromatyczna i słodsza niż truskawki uprawiane w innych rejonach. I przede wszystkim jako jedyna jest chroniona prawem własności intelektualnej – oznaczeniem geograficznym – i to na poziomie unijnym, poinformował Urząd Patentowy RP.
Co sprawia, że truskawka kaszubska różni się od innych truskawek?
Położenie sprawia, że truskawki uprawiane na Kaszubach wyróżniają się aromatem, smakiem i renomą. Dzięki ochronie oznaczenia geograficznego produkt został nie tylko odpowiednio zidentyfikowany, ale także podkreśla jakość. Wszelkie towary, które zyskują takie miano, muszą posiadać cechy, recepturę lub składniki wynikające właśnie z pochodzenia.
Warto wspomnieć, że od 2008 roku truskawka kaszubska jest już na liście produktów tradycyjnych resortu rolnictwa.
Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większy poziom cukru w owocach. Wpływ ma na to specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu chłodne noce i upalne dni (znaczne dobowe wahania temperatury), widnieje w opisie.
Gdzie znaleźć truskawkę kaszubską?
Przynależność owocu do miejsca wpływa na jego cenę. Produkty z oznaczeniem geograficznym zazwyczaj są droższe, ale pozwala to na wyższy przychód dla producentów. Klient, kupując takie truskawki, ma świadomość dobrego smaku. Obecnie za kilogram przysmaku trzeba zapłacić minimum 11 zł/kg. Kto może używać oznaczenia geograficznego?
Uprawnionym do korzystania z niego jest grupa producentów (lub upoważniona do tego administracja bądź instytucja). W przypadku tej truskawki jest to Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek (Truskawka Kaszubska/Kaszëbskô Malëna). Kilkudziesięciu uprawnionych producentów jest z obszaru powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz gminy Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice, zaznacza Urząd.
Oznaczenie geograficzne a znak towarowy
Z oznaczenia geograficznego mogą korzystać jedynie producenci z danego regionu, gdzie towar wytwarza się zgodnie z określonymi standardami. Nie można go udzielić towarom wytwarzanym poza tym miejscem, w przypadku truskawek poza Kaszubami. „Znak towarowy można przypisać lub licencjonować każdemu, w dowolnym miejscu na świecie, ponieważ jest powiązany z konkretną firmą, a nie z konkretnym miejscem. Z oznaczenia geograficznego mogą natomiast korzystać dowolne osoby z obszaru pochodzenia”, czytamy w komunikacie UP RP.
