Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"To ukłucie w szczytnym celu". Odznaczono honorowych krwiodawców PCK z Grudziądza i regionu [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Honorowi dawcy krwi z Grudziądza i okolic zostali odznaczeni w dowód podziękowania za bezinteresowny dar jakim jest oddawanie krwi.
Honorowi dawcy krwi z Grudziądza i okolic zostali odznaczeni w dowód podziękowania za bezinteresowny dar jakim jest oddawanie krwi. Piotr Bilski
- To ukłucie w szczytnym celu - o oddawaniu krwi mówi Piotr Klufczyński, który oddał ponad 24 litry krwi. Odebrał odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia. Odznaka ta jest przyznawana osobom, które oddały co najmniej 18 litrów krwi. W Czarcim Młynie odbyła się uroczysta gala z okazji 65-lecia Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Zaczęło się gdy byłem jeszcze w szkole średniej i mieszkałem wówczas w Świeciu. Całą ekipą z kolegami z klasy chodziliśmy oddawać krew i tak już zostało - dodaje Piotr Klufczyński, który obecnie jest zrzeszony w klubie Honorowych Dawców Krwi przy Hydro - Vaccum. I dzieli się cennym spostrzeżeniem: - Krew jest potrzebna, bo niczym innym nie można jej zastąpić. By włączyć się w tę ideę trzeba mieć empatię.

Wśród wyróżnionych także odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia był także kolega z pracy pana Piotra, Adam Osiak a zatem także należący do klubu HDK przy grudziądzkim HV: - To była spontaniczna decyzja. Taka sama z siebie. Chciałem po prostu pomóc i to była główna myśl jaka przyświecała mi gdy szedłem do punktu krwiodawstwa.

Pan Adam w ciągu dziesięciu lat oddał ponad 20 litrów krwi. - Odznaka jest dla mnie wyróżnieniem, ale także motywacją do dalszego działania - dodaje. I dumnie podkreśla, że zachęcił już swojego syna, ucznia „Budowlanki” do oddawania krwi.

Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia otrzymali też:

  • Michał Janicki HDK OPEC
  • Albin Malinowski i Marek Lipowski - HDK „Mełno” przy urzędzie gm. Gruta
  • Krzysztof Karwaszewski
  • Sebastian Jaworowski
  • Barbara Sinicka
  • Zbigniew Łach

Krwi przybywa, ale zapotrzebowanie też rośnie

Okazją do spotkania i uhonorowania medalami oraz odznakami było 65-lecie Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

- To misja, bezinteresowność. Altruizm - o idei honorowego krwiodawstwa mówił do zebranych Zbigniew Klawczyński, wiceprezes zarządu Głównego PCK w Warszawie

.

Prezydent Maciej Glamowski zwrócił się do przybyłych krwiodawców: - Chciałbym podziękować za to co robicie dla drugiego człowieka. Krew to niezastąpiony lek. Oddajecie cząstkę siebie tym którzy tego najbardziej potrzebują by wyzdrowieć, a czasami nawet by móc żyć.

Obecnie w Grudziądzu i rejonie działa 9 Klubów HDK PCK w tym 2 kluby młodzieżowe przy „Rolniku” i „Gastronomiku”.
Z danych jakimi dysponuje PCK wynika, że z roku na rok oddawana jest coraz większa ilość krwi. I tak np.

  • a w 2021 roku - 3321 litrów
  • a w 2022 roku - 3858 litrów
  • a za 9 miesięcy 2023 roku - 3008 litrów( średnio na miesiąc to 334 l., a zatem szacuje się że za cały 2023 rok może to być ponad 4 tys. litrów)

.

- W Polsce mamy też do czynienia z coraz większym zapotrzebowaniem na krew, co wiąże się z rozwojem medycyny i starzeniem się społeczeństwa - zauważa Grzegorz Radomski, prezes klubu HDK PCK PKP Grudziądz. - Dlatego honorowe krwiodawstwo to nie tylko wspaniała idea, ale też niezastąpiona metoda leczenia.

Oprócz krwiodawców, wyróżniono też osoby i instytucje, które bezinteresownie wspierają działania w ramach rozwoju honorowego krwiodawstwa PCK. W tym redakcja "Gazety Pomorskiej", radia "Eska Grudziądz" i TV SM Grudziądz.

Honorowi dawcy krwi z Grudziądza i okolic zostali odznaczeni w dowód podziękowania za bezinteresowny dar jakim jest oddawanie krwi.

"To ukłucie w szczytnym celu". Odznaczono honorowych krwioda...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska