https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nawra z tamtych lat... wystawa

Feliks Stolkowski; Muzeum Etnograficzne
fot. skyscrapercity.com
Muzeum Etnograficzne zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej w Spichlerzu, 9 października o godz. 17.00.

Warto zapamiętać

Warto zapamiętać

Wystawa potrwa do 15 listopada.

Stanowi cenny dowód pasji badawczej autora, emocjonalnie związanego ze spuścizną znanego rodu Sczanieckich, zaangażowanego w ratowanie dworu w Nawrze.

Autorem wystawy zatytułowanej "Nawra z tamtych lat.."jest Feliks Stolkowski, znawca dziejów Nawry i jej dawnych właścicieli - rodziny Sczanieckich. Feliks Stolkowski opracował wystawę wybranych fotografii z bogatej spuścizny negatywów.

Sam autor tak mówi o przygotowanej przez siebie wystawie:

Z "tamtych", dla większości prezentowanych obrazów oznacza lata dwudzieste i trzydzieste minionego wieku, choć znajdują się na niej także fotografie starsze, a nawet znacznie starsze.

Większość fotografii powstała z negatywów wykonanych przez dzieci ostatnich właścicieli Nawry - Jana Mieczysława i Ireny (z Cichowskich) Sczanieckich. Autorką zdecydowanej większości jest najstarsza córka Sczanieckich Bogusława - zwana w rodzinie Bogunią. To ona po wypędzeniu z Nawry, przez cały okres tułaczki aż do swego warszawskiego mieszkania przenosiła te negatywy, chroniąc je przed zniszczeniem. Po jej śmierci pieczę nad nimi przejęła jej młodsza siostra Anna. Ona także do końca swoich dni strzegła je przed lekkomyślnym rozdysponowaniem, co zaowocowało taką obfitością obrazów w jednym miejscu. Autorem pewnej liczby obrazów jest także syn Jana i Ireny Antoni, najmłodszy zaś syn Jan, wobec fascynacji Bułhakiem przyznaje się do nielicznych fotografii w tym zbiorze.

Negatywy i nieco fotografii, po śmierci Marii Karwatowej i Anny Sczanieckiej w grudniu ub. roku udostępniono mi pod koniec lutego, a miesiąc później otrzymałem kolejną porcję. Po szczegółowej selekcji, zakwalifikowane do późniejszego wykorzystania materiały poddane zostały digitalizacji i pracom naprawczym.

Narodził się pomysł publicznego zaprezentowania ich w formie wystawy - zaakceptowany przez przedstawicieli Sczanieckich.

Wystawę stanowi 12 obrazów o wym. 70x100cm. Pierwszy to tablica tytułowa wystawy, zaś trzy następne nazywam informacyjno-edukacyjnymi. Mają one za zadanie Nawrę i jej właścicieli widzom spoza kręgu zorientowanych w historii tego miejsca, miejsce to przybliżyć. Osiem tablic przedstawia fotografie uzyskane z udostępnionych negatywów. Tablice noszą tytuły, pod jakimi występowały w udostępnionym mi zbiorze np. park i ogród, pałac (dwór), podwórze, kościół, wieś, społeczność, pole i inne. Część negatywów znajdowała się w oryginalnych kopertkach z reklamą ówczesnych materiałów czy zakładów fotograficznych. Uznałem je również za dokument z tamtych czasów i umieściłem w lewym górnym rogu każdej z ośmiu tablic. Wystawa miała swoje uroczyste odsłonięcie w dniu 6 września w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrze inaugurując obchodzone w tym dniu tzw. Gminne Święto Plonów.

* Sprawdź (w kalendarium Co? Gdzie? Kiedy?) co jeszcze ciekawego dzieje się w Twoim mieście

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Szkoda tylko, że piękny pałac i park - pamiątka tamtych lat, niewątpliwych patriotów tych ziem - idzie w niwecz.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska