Ten jeden z najbardziej znanych za życia, a dziś nieco zapomnianych uczonych urodził się bowiem 28 stycznia 1755 r. w Toruniu. Właśnie w kamienicy przy Rynku Staromiejskim, która nosi dziś numer 34 (między PDT-em a Kamienicą pod Gwiazdą).
Z Torunia do Getyngi
Jego ojciec był lekarzem miejskim, matka była córką Andrzeja Gereta, ówczesnego przełożonego toruńskich protestanckich duchownych. W Toruniu młody Tomasz rozpoczął swoją edukację od słynnego Gimnazjum Akademickiego, by później kontynuować ją w Getyndze. W 1744 roku został przyjęty w poczet studentów wydziału medycznego tamtejszego uniwersytetu. Tam też cztery lata później uzyskał doktorat za dysertację poświęconą anatomii mózgu.
W czasie studiów Szgłębiał też języki obce. W 1779 roku został wykładowcą anatomii w tzw. Collegium Carolinum w Kassel. Nadal jednak związany był z getyńskim środowiskiem naukowym, prowadząc dział recenzji nauk przyrodniczych w fachowym czasopiśmie "GGelehrte Nachrichten". Temu wydawnictwu pozostał wierny przez prawie 30 lat.
Wykładał też na uniwersytetach w Moguncji, Monachium i Frankfurcie nad Menem. Dziełem jego życia był pięciotomowy podręcznik anatomii ciałaludzkiego pt. "Von Bau des menschlichen Koerpers". To za jego sprawą dowiedzieliśmy się, że w oku każdego z nas znajduje się tzw. żółta plamkę, czyli część siatkówki zbudowana z elementów światłoczułych. W Monachium oprócz anatomii zajął się też fizyką. Jako pierwszy skonstruował działający telegraf galwaniczny umożliwiający przesyłanie informacji na odległość.
W europejskim środowisku naukowym, przełomu XVIII i XIX w., był znaną i sławną postacią. W 1828 roku dla uczczenia 50-lecia jego pracy naukowej jeden z gatunków afrykańskich antylop otrzymał ochrzczono jego nazwiskiem.
Znakomitemu Gimnazjum Toruńskiemu...
Zmarł 2 marca 1830 roku we Frankfurcie. Mimo, że w Toruniu spędził tylko dzieciństwo przesyłał bibliotece gimnazjalnej swoje publikacje naukowe z łacińską dedykacją: "Znakomitemu Gimnazjum Toruńskiemu posyła jego niegdyś uczeń". W1827 r. ofiarował szkole toruńskiej zespól przyrządów do nauki fizyki.
_- Sma swoją tablicę na uniwersytecie w Getyndze. Do tej pory nie uczcił go za to rodzinny Toruń - _twierdzi Andrzej Szmak, dyrektor magistrackiego wydziały informacji i promocji. - Dlatego postanowiliśmy, że w ostatnich dniach czerwca br., podczas kulminacji obchodów 25-rocznicy współpracy Torunia i Getyngi na kamienicy przy Rynku Staromiejskim 34 zawiśnie granitowa tablica z napisem w językach: polskim i niemieckim.
